2025 m. liepos pradžioje NASA astronautė Nikolė Ayers, skriejanti 250 mylių (400 km) aukštyje virš Žemės, užfiksavo retą vaizdą – milžinišką raudoną blyksnį (angl. – sprite), išsiveržusį virš audros. Šis reiškinys – tai trumpalaikės šviesios kolonos, susidarančios dėl galingų žaibo iškrovų žemai žemėje. Ayers pažymėjo, kad ISS padėtis suteikia „puikų vaizdą virš debesų“ ir padeda mokslininkams analizuoti šiuos sunkiai pastebimus reiškinius.
Šis blyksnys pasirodė virš audros debesų, apimančių Meksiką ir pietinę JAV dalį, 2025 m. liepos 3 d.

Retas reiškinys
Pasak NASA, blyksniai yra vienas iš „mažiausiai suprantamų“ ir vizualiai įspūdingiausių viršutinės atmosferos reiškinių. Tai trumpi raudonos šviesos stulpeliai, kurie mirga aukštai virš perkūnijos debesų, sukeliami galingų žaibo smūgių. Duomenys rodo, kad blyksniai dažnai susidaro apie 80 km aukštyje virš Žemės. Šie trumpalaikiai blyksniai gali būti įvairių formų – vijokliai, plunksnos ar aukštos raudonos šviesos kolonos.
Ayerso nuotraukoje blyksnys atrodo kaip apverstas raudonas skėtis, išsikišęs į dangų. Kiekvienas blyksnis trunka tik kelias milisekundes, todėl kiekviena nuotrauka suteikia vertingų duomenų. Stebėjimai iš orbitos ir žemės paviršiaus padeda susidaryti aiškesnį vaizdą apie šiuos paslaptingus audrų sukeltus reiškinius. Pavyzdžiui, NASA misija „Juno“ net užfiksavo blyksnius Jupiterio atmosferoje, o tai rodo, kad panašūs žaibo procesai vyksta ir kitose planetose.
Stebėjimas naudojant savanorius
Norėdama surinkti daugiau duomenų apie spritus, NASA pradėjo mokslo projektą „Spritacular“. Per „Spritacular“ savanoriai su fotoaparatais gali pateikti viršutinės atmosferos blyksnių nuotraukas tyrimams. Projekto svetainėje teigiama, kad nuo jo pradžios 2022 m. daugiau nei 800 savanorių iš 21 šalies įkėlė apie 360 blyksnių. Kiekvienas indėlis padeda mokslininkams sudaryti pasirodymo vietų ir būdų žemėlapį. Ayerso ISS nuotrauka suteikia vertingą perspektyvą, kuri papildo piliečių pranešimus.
Space.com pažymi, kad keli ISS įgulos nariai pradėjo fotografuoti sprite’us iš orbitos, taip sustiprindami duomenis. Dr. Burcu Kosar sako, kad projektas „užpildys spragą“ tarp atsitiktinių stebėtojų ir tyrėjų. NASA mokslininkai sako, kad daug klausimų apie tai, kaip ir kodėl susidaro sprite’ai, „lieka be atsakymų“, todėl daugiau nuotraukų galėtų padėti iššifruoti šią mįslę.