Neseniai atliktas Mėnulio formavimosi ir Žemės vandens kilmės tyrimas pateikė įdomių įžvalgų. Getingeno universiteto ir Makso Planko Saulės sistemos tyrimų instituto (MPS) mokslininkai atliko Mėnulio ir Žemės mėginių tyrimus, kurie atskleidė, kad Mėnulis greičiausiai susiformavo daugiausia iš Žemės mantijos medžiagos. Tai paneigia ilgai gyvavusią teoriją, kad protoplaneta Teja reikšmingai prisidėjo prie Mėnulio sudėties. Išvados taip pat nušviečia ankstyvąjį Žemės vandens įsigijimą ir siūlo iš naujo įvertinti esamas prielaidas.
Nauji atradimai apie Mėnulio formavimąsi
Kaip teigiama žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“ paskelbtame tyrime, deguonies izotopai iš 14 Mėnulio mėginių ir 191 sausumos mėginių buvo tiriami naudojant lazerinį fluoravimą. Tyrimo metu pastebėta, kad Mėnulio ir Žemės deguonies-17 izotopai yra labai panašūs. Ši išvada prieštarauja ankstesnėms teorijoms, pagal kurias Mėnulio sudėčiai didelę įtaką turėjo Teja – protoplaneta, kuri, kaip manoma, prieš milijardus metų susidūrė su Žeme.
Getingeno universiteto Geomokslų centro generalinis direktorius, profesorius Andreasas Pakas paaiškino, kad ankstesni Teijos susidūrimai galėjo atimti iš jos mantiją. Mėnulis, susidūrus Teijai su Žeme, susiformavo iš išmestos mantijos medžiagos.
Poveikis Žemės vandens istorijai
Šie duomenys taip pat paskatino naujas diskusijas apie Žemės vandens kilmę. Kaip teigiama pranešimuose, pradėta abejoti plačiai priimta vėlyvojo venerinio įvykio teorija, pagal kurią vanduo atsirado po Mėnulio susiformavimo per vėlesnius smūgius. Pirmoji autorė Meikė Fišer (Meike Fischer), anksčiau dirbusi MPS, pranešimuose teigė, kad Žemės ir Mėnulio izotopų atitikimas atmeta daugelio meteoritų tipų galimybę būti vandens šaltiniu. Enstatitų chondritai – meteoritų klasė, kurių izotopai panašūs į Žemės ir kuriuose yra pakankamai vandens, – siūlomi kaip tikėtini Žemės vandens šaltiniai.
Šios išvados suteikia svarbių įžvalgų apie persipynusias Žemės vystymosi ir Mėnulio formavimosi istorijas ir padeda geriau suprasti planetų evoliuciją.