Reikšmingas proveržis atominėje fizikoje įvyko sukūrus pirmąjį branduolinį laikrodį. Šis torio-229 branduolio pagrindu sukurtas laikrodis pasiekė tokį tikslumo lygį, kuris gali padėti patikrinti, ar laikui bėgant kinta pagrindinės fizikos konstantos. Šią reikšmingą pažangą pasiekė tyrėjų grupė, vadovaujama žymaus fiziko Jun Ye, dirbančio JILA (Boulderis, Kolorado valstija).
Atradimas
Įsidėmėtiną 2024 m. gegužės mėn. naktį JILA magistrantas Chuankunas Zhangas aptiko ilgai ieškotą torio-229 branduolio signalą, kuris tapo svarbiu momentu branduolinio laikrodžio tyrimuose.
Jun Ye, žinomas dėl savo darbo kuriant tiksliausią pasaulyje atominį laikrodį, pamatęs rezultatus buvo sujaudintas iki ašarų.
Branduolinio laikrodžio reikšmė
Unikalios torio-229 branduolio savybės leidžia jam būti itin jautriam pagrindinių gamtos konstantų pokyčiams. Šios konstantos, tokios kaip šviesos greitis ir gravitacinė konstanta, yra esminės mūsų supratimui apie visatą. Tikslus torio-229 būsenos perėjimo matavimas, kuris yra milijoną kartų tikslesnis už ankstesnius bandymus, gali atskleisti, ar šios konstantos laikui bėgant kinta.
Įtakos ateičiai
Šis atradimas atveria naujas galimybes fundamentaliosios fizikos tyrimams. Tokie mokslininkai kaip Erikas Hadsonas (Eric Hudson) iš Kalifornijos universiteto Los Andžele ir Hana Viljams (Hannah Williams) iš Durhamo universiteto pažymėjo, kad torio-229 branduolio laikrodžio tikslumas ilgainiui gali leisti mokslininkams aptikti subtilius fizikinių dėsnių pokyčius, kurių anksčiau nebuvo įmanoma aptikti.