Buvo patikslintas NASA programos „Artemis“ tvarkaraštis, atidedant pagrindines misijas, kad būtų skirta daugiau laiko techninėms pataisoms atlikti. Naujausiame NASA pranešime teigiama, kad „Artemis 2“, kurios tikslas – nusiųsti keturis astronautus aplink Mėnulio orbitą, atidėta iš 2025 m. rugsėjo mėn. į 2026 m. balandžio mėn. Panašiai ir „Artemis 3“, kuriame numatomas nusileidimas Mėnulyje su įgula, buvo perkeltas iš 2026 m. pabaigos į 2027 m. vidurį. Šie atidėjimai buvo paaiškinti tuo, kad reikia toliau rengti erdvėlaivį „Orion“ ir jo sistemas.
„Artemis 1“ metu nustatyti iššūkiai
Naujausiame NASA pranešime spaudai teigiama, kad kosmoso agentūros administratorius Billas Nelsonas sakė, jog pakeitimai būtini siekiant užtikrinti įgulos misijų saugumą ir pasirengimą. Kaip pranešė keli šaltiniai, jis pareiškė: „Kosmosas reikalauja daug pastangų“, pabrėždamas iššūkius, kuriuos kelia tolimojo kosmoso tyrimai.
2022 m. pabaigoje vykdyta misija be įgulos „Artemis 1“ atskleidė netikėtą „Orion“ šiluminio skydo nusidėvėjimą nusileidimo metu. Administratoriaus pavaduotoja Pam Melroy (Pam Melroj) per spaudos konferenciją paaiškino, kad šilumos skyde įstrigusios dujos sukėlė netolygų nusidėvėjimą. Nors tai nesukėlė pavojaus erdvėlaivio saugumui, buvo suplanuoti „Artemis 2“ pakoregavimai, siekiant apriboti laiką, praleidžiamą kritiniuose temperatūros diapazonuose.
Techninis pasiruošimas „Artemis 2
NASA pareigūnai pareiškime taip pat nurodė, kad prie patikslinto tvarkaraščio prisidėjo ir vykdomi „Orion“ aplinkos kontrolės ir baterijų sistemų darbai. 2023 m. viduryje sumontuotam „Artemis 2“ šiluminiam skydui bus atliekami bandymai, kad būtų pašalintos ankstesnės misijos metu nustatytos problemos. Taip pat bus pakeistas erdvėlaivio grįžimo į atmosferą kelias, kad jis būtų arčiau Ramiojo vandenyno, netoli San Diego, taip pagerinant saugos protokolus.
Veiksniai, turintys įtakos „Artemis 3“
„Artemis 3“ grafikui įtakos turi „SpaceX“ laivo „Starship“, kuris tarnaus kaip Mėnulio nusileidimo modulis, kūrimas. Nors pastebima pažanga, „Starship“ tebėra bandymų etape, todėl jį reikia suderinti su „Artemis“ programos tikslais. Nepaisant vėlavimo, NASA ir toliau siekia pažangos Mėnulio tyrimų srityje ir išlaiko strateginę lyderystę apsilankymo Mėnulyje srityje.