Metų pradžioje mažųjų bendrijų nariams susisiekus su savo buhalteriais gali laukti nemalonios žinios apie du kartus ar daugiau padidėjusį GPM mokestį. Visos problemos esmė slypi mažosios bendrijos nariams taikomoje lengvatoje mokėti „Sodros“ mokesčius nuo pusės išsimokamų pajamų.
Pavyzdžiui, narys išsiima 1000 eurų kaip atlyginimą, turi mokėti mokesčius nuo 500 eurų, taip per mėnesį sutaupydamas apie 80 eur. Atrodytų žmogui kaip ir gerai, bet problema kyla tame, kad toks narys, susirgęs ar išėjęs vaiko auginimo atostogų, gautų „Sodros“ išmokas, paskaičiuotas tik nuo 500 eurų sumos. Daugelis mažosios bendrijos narių iki šiol pasirinko mokėti įmokas nuo visos išsimokamos sumos, kad neprarastų socialinių garantijų. Valstybinių įstaigų atsakingi konsultantai dalį 2024 metų, taip pat ir anksčiau, tokią praktiką leido.
Viskas pasikeitė 2024 m. viduryje, kai apie „Sodros“ ir VMI įmokų mokėjimų pakeitimus pradėta komunikuoti su visuomene. Jau 2024 m. gruodį „Sodra“ atgaline tvarka bent 5000 tūkstančių mokesčių mokėtojų perskaičiavo mokesčius, kartais paprašydama papildomos 10 000 tūkst. eurų ar didesnės sumos už 2023 m. laikotarpį.
Šiuo metu dalis mažosios bendrijos narių gali tik pasvajoti apie ligos kompensaciją ar išmokas už vaiko atostogas, kurios priklauso minimalų atlyginimą užsidirbančiam bet kurios įmonės darbuotojui. Kad gautų šias garantijas, kurios priklauso „minimumą“ gaunančiam darbuotojui, toks bendrijos narys turi dirbti dvigubai daugiau, tai yra užsidirbti virš 1500 eurų kiekvieną mėnesį bei mokėti apie 1000 eurų daugiau mokesčių per metus (nors sutaupo „Sodros“ mokesčių, tačiau gerokai padidėja GPM mokestis).
„Sodra“ pateikė išaiškinimą, „kad negalima sumokėti daugiau įmokų, nei siekia gyventojo deklaruotos pajamos, kadangi socialinio draudimo įmokų bazė visuomet yra susijusi su apmokestinamomis pajamomis.”
Tai reiškia, kad negalima mokėti įmokas nuo bet kokios sugalvotos sumos. Paprastai tariant, deklaruojant pajamas, VMI deklaruojama suma ir suma, nuo kurios mokėtos socialinio draudimo įmokos, turi sutapti. Pavyzdžiui, jei „Sodrai“ deklaravai 500 eurų (pusę bendrijos nariui išsimokėtos sumos nuo 1000 eurų), tai VMI turi deklaruoti 1000 eurų; kitas pavyzdys, jei nori „Sodrai“ deklaruoti 1000 eurų, tai VMI turėsi nurodyti 2000 eurų. Deklaruoti vienodas minimalaus atlyginimo sumas (nepritaikius lengvatos) „Sodros“ ir VMI sistemose nuo šiol neleidžiama.
„Sodra“ teigia, kad „ankstesniais metais, jei „Sodrai” nurodytos sumos, nuo kurių mokamos įmokos, nesutapdavo su VMI deklaruotomis pajamomis, jos nebuvo papildomai tikslinamos.
Dėl to ilgainiui pastebėta, kad nedidelės dalies draudėjų deklaracijose nurodomos sumos nesutampa su sumomis, kurias jie nurodydavo SAV pranešimuose.
Deja, užfiksuota ir piktnaudžiavimo atvejų, kai asmenys, įregistravę savarankišką veiklą, faktiškai nevykdė jokios veiklos, tačiau teikė SAV pranešimus ir nurodydavo uždirbę daugiatūkstantines sumas, kad galėtų gauti socialinio draudimo išmokas.
Atėjus deklaravimo laikotarpiui, šie asmenys VMI pateiktose deklaracijose nenurodydavo jokių uždirbtų pajamų arba deklaravo žymiai mažesnes sumas, nei buvo nurodytos „Sodrai” teikiamuose SAV pranešimuose.
Nuo 2023 m. sausio galiojančios SAV pranešimų teikimo taisyklės numato, kad SAV pranešime nurodyta pajamų, nuo kurių skaičiuojamos įmokos, suma turi sutapti su savarankiškai dirbančio asmens Valstybinei mokesčių inspekcijai deklaruota metine pajamų suma”.
Deja, valstybės institucijos, nustačiusios kelis piktnaudžiavimo atvejus, nuėjo lengviausiu keliu, pasirinkusios visus mažosios bendrijos narius laikyti sukčiais, kartu jiems pritaikant diskriminacinius reikalavimus.