Gegužę prasidedančioje 19-ojoje Venecijos architektūros bienalėje, Lietuva pristatys nacionalinį paviljoną „Archi / Tree / tecture“, parengtą Lietuvos architektų sąjungos. Tai architektūrinis pasakojimas kviečiantis architektus, studentus, bendruomenes ir lankytojus apmąstyti gamtos ir miesto ryšius. Kartu su vietos ir užsienio partneriais, daugiau nei 16 Europos universitetų Lietuva save pristatys, kaip unikalios architektūros šalį, atkreipiant dėmesį į tvaraus mąstymo ir veikimo būtinybę šiuolaikiniams miestams. Kūrėjams talkins – bendrovė „Fitsout“, įgalinanti idėjos realizaciją didžiausioje projektinių baldų gamybos bendrovėje regione.
„Šiuolaikinės architektūros renginiai visame pasaulyje tampa svarbia diskusijų erdve, kur architektūra įgauna ne tik kūrybinę prasmę, bet ir tampa atsakomybės už ateitį išraiška. Lietuvos atstovavimas Venecijos architektūros bienalėje – galimybė dalytis žiniomis, kaip architektūra gali prisidėti prie šių dienų visuomenės iššūkių sprendimo: vis labiau spartėjančios urbanizacijos, tvaraus miesto vystymo, besikeičiančio klimato“, – sako nacionalinio paviljono Venecijos architektūros bienalėje idėjos autorius ir kuratorius Gintaras Balčytis.
Pasak jo, pagrindinė paviljono idėja kilo iš architektūros procesų permąstymo, kai beatodairiškai ir dažnai visai beprasmiškai prarandami brandūs medžiai – miesto istorijos gyvieji ženklai. Tai sukelia ne tik bendruomenių nepasitenkinimą, bet ir skatina nepasitikėjimą plėtros iniciatoriais, o taip pat ir architektais.
„Projektas „Archi / Tree / tecture“, skatina permąstyti architektūros vaidmenį ir jos santykį ne tik su esama gamtine aplinka, bet ir išlaikyti vietovės Genius Loci. Mūsų tikslas – ieškoti būdų, kaip kurti architektūrą išsaugant esamus vertingus medžius, kurie formuoja miestų gamtinį karkasą ir atspindi senųjų miesto gyventojų atmintį. Toks dialogas tarp miesto gamtos ir urbanistinės aplinkos padeda atrasti naujas architektūros idėjas ir formuoti šiuolaikinį požiūrį į miestų ateitį plėtrą“, – teigia G. Balčytis.
Paviljono vizijai įgyvendinti pasitelktos paveikios meninės instaliacijos, video projekcijos, pastatų, reprezentuojančių Lietuvos architektūros tapatybę, maketai. Parodoje pristatomi Lietuvos architektūros darbai, kuriuos kūrė Albinas Čepys, Algimantas Lėckas, Gintaras Balčytis, Ona Lozuraitytė ir Petras Išora, Gabrielė Ubarevičiūtė ir Giedrius Mamavičius. Audiovizualinius sprendimus įgyvendino audiovizualinio meno duetas „Bionics“ – Lina Pranaitytė ir Urtė Pakers.
Precizišką Lietuvos paviljono architektūrą kūrusių architektų Pauliaus Vaitiekūno ir Andriaus Pukio idėjas padėjo realizuoti viena didžiausių regiono kompleksinių baldų gamintojų „Fitsout“. Anot bendrovės direktoriaus Jono Stragio, įgalinti Lietuvos kūrėjų idėją pasauliui yra ne tik bendrovės duoklė valstybei ir jos gyventojams, bet ir bendras bendrovės bei kūrėjų tikslas.
„Lietuvos vardą garsiname visame pasaulyje kurdami unikalius baldų ir interjero sprendimus garsiausių prekių ženklių tinklams bei salonams. Tą pačią misiją prisiima ir mūsų kūrėjai, bienalėje, tad nekilo net menkiausios abejonės dėl šios partnerystės ir padarysime viską, kad ji būtų maksimaliai naudinga Lietuvai“, – sako J. Stragys.
Anot G. Balčyčio, Lietuvos ekspozicija Venecijoje bus suskirstyta į tris dalis. Pagrindinė jų – beprasmiškai nupjauto miesto medžio kelmo instaliacija atspindinti tiek fizinius, tiek dvasinius praradimus: iškirstus ilgaamžius medžius ir nutrauktas gyvybę palaikančias gilias šaknis.
„Lankytojai bus supažindinami ir su XX a. pab. – XXI a. Lietuvą garsinančiais pastatų maketais, skatinančiais atkreipti dėmesį į tvarius sprendimus architektūroje. Tuo tarpu trečioji paviljono dalis – audiovizualinė instaliacija, baltas kubas, simbolizuojantis žmogaus, architektūros bei gamtos sąsają, atsispindinčią ir urbanistinėje kūryboje“, – sako jis.
Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus vykstanti Venecijos architektūros bienalė – vienas svarbiausių šiuolaikinės architektūros renginių pasaulyje. Šių metų Lietuvos dalyvavimą Venecijos architektūros bienalėje organizuoja Lietuvos kultūros taryba, o projektą kuruoja paviljono komisarė Jūratė Tutlytė. Venecijos architektūros bienalė vyks nuo 2025 m. gegužės 10 d. iki lapkričio 23 d., Venecijoje.