Artėjant Velykoms ypač išauga jų simboliu tapusių kiaušinių paklausa. Šis šventinis laikotarpis daro akivaizdų poveikį rinkai: kyla kiaušinių kainos, didėja jų vartojimas, o augantis dėmesys šiam produktui išryškina platesnį jo vaidmenį Lietuvos ekonomikoje.
Kaip rodo statistiniai duomenys, per pastaruosius metus Lietuvoje kiaušinių eksportas augo apie 30 proc., o kainos kilo apie 10 proc. Tarpukario Lietuvoje kiaušinių reikšmė buvo dar svarbesnė – agrarinėje ekonomikoje jų eksportas sudarė nuo beveik 10 proc. 1924 m. iki 25 proc. 1939 m. visos šalies eksporto vertės.
1924–1938 m. iš Lietuvos buvo eksportuota beveik 46,2 tūkst. tonų kiaušinių (beveik po 3,1 tūkst. tonų kasmet). 2024 m. sausio–liepos mėnesiais šis rodiklis siekė apie 10 tūkst. tonų. Tad „kiaušinių ekonomika“ tapo lūžio tašku tarpukario Lietuvai, kuriai teko atlaikyti Europos ir pasaulio rinką supurčiusius to laikotarpio įvykius.
Ar atsiveria naujos galimybės kiaušinių gamintojams JAV rinkoje?
Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidentui Donaldui Trumpui šiais metais paskelbus muitų karą Europos Sąjungos (ES) ir kitoms pasaulio valstybėms, mūsų šalis ėmėsi veiksmų šiai krizei valdyti. Subsidijos, rinkų diversifikavimas – tai tik dalis šiuo metu Ekonomikos ir inovacijų ministerijos (EIMIN) bei kitų šalies institucijų taikomų priemonių.
Vis dėlto įdomu tai, kad neseniai iš JAV ambasados Varšuvoje Lietuva sulaukė kreipimosi dėl lietuviškų kiaušinių eksporto į JAV rinką, kadangi praėjusiais metais, siekiant pažaboti paukščių gripo plitimą, JAV buvo išnaikinta milijonai vištų dedeklių, o kiaušiniai už Atlanto tapo prabangos preke.
Remiantis JAV žemės ūkio departamento duomenimis, š. m. sausį kiaušiniai Amerikoje buvo 53 proc. brangesni negu prieš metus. Tad, kylant kiaušinių kainai ne tik JAV, bet ir Europoje, Lietuvos eksportuotojams čia galėtų atsiverti platesnės galimybės.
Verta paminėti, kad kiaušinių produktus į JAV Lietuva pradėjo eksportuoti tik nuo 2023 metų. Ji tapo antrąja ES šalimi po Nyderlandų, gavusia tokį leidimą. Pirmaisiais eksporto metais į JAV buvo eksportuota 46 tonos kiaušinių produktų, o pernai tokios produkcijos eksporto vertė pasiekė 1 mln. eurų.
Kokią įtaką „kiaušinių ekonomikai“ darė muitų karai tarpukariu?
JAV prezidento D. Trumpo paskelbtas muitų karas – ne vienintelis toks analogas moderniaisiais laikais, turėjęs ir tebeturintis įtakos „kiaušinių ekonomikos“ raidai. Tokio pobūdžio produkcijos suvaržymai vyko Didžiosios depresijos laikotarpiu bei Vokietijoje įsivyravus totalitariniam režimui.
Tokių „karų“ metu buvo vykdoma protekcionistinė ekonominė politika, kuri ribojo eksportą ir didino vidaus prekių vartojimą. Bet ji neuždarė visų eksporto rinkų: tiek dabar, tiek ir anksčiau vyko jų diversifikacija. XX a. ketvirtajame dešimtmetyje Lietuvos „kiaušinių ekonomika“ atsidūrė muitų karų sūkuryje.
Iki Didžiosios depresijos pradžios ir Vokietijos politinės valdžios pasikeitimo kiaušiniai iš Lietuvos daugiausia buvo eksportuojami į Vakarų Europą. Didžiausios Lietuvos eksporto rinkos tuo metu buvo Vokietija ir Didžioji Britanija (šiuo metu Latvija, Estija, Danija, Lenkija). Tačiau dėl valstybių įvestos protekcionistinės politikos ir importo ribojimų Lietuva prarado didžiausias to meto eksporto rinkas.
Tiesa, Lietuvos kiaušinių eksportas dėl to nesustojo. Dalis eksportuotojų produkciją nukreipė į alternatyvias rinkas – Čekoslovakiją ar net į tolimesnes šalis. Lietuvos kaimynės Latvija ir Estija tapo svarbiausiomis regioninėmis rinkomis, ypač mažesniems eksportuotojams. Be to, lietuviški kiaušiniai iš Latvijos buvo ir reeksportuojami į Vakarų valstybes.
Eksporto rinkų diversifikavimas netgi pagerino lietuviškų kiaušinių kokybę: tuo metu buvo padidintas kiaušinių supirkimas. Eksportuojami kiaušiniai buvo rūšiuojami pagal dydį, lukšto spalvą, juos peršviesdavo, kad nebūtų pasenusių. Be to, užsienyje buvo parduodami ne tik švieži kiaušiniai, bet ir perdirbti jų produktai, pavyzdžiui, džiovinti kiaušiniai ar kiaušinių milteliai.
Skaičiuojama, kad vien 1934–1939 m. iš Lietuvos buvo išvežta 2,3 tūkst. tonų kiaušinių ir už juos gauta 6,6 mln. litų. Tai išties didelė suma to meto Lietuvos ekonomikai.
Kaip buvo skatinama „kiaušinių ekonomika“ tarpukariu ir dabar?
Reaguojant į tarpukario muitų karų iššūkius, kiaušinių eksportuotojai pradėjo burtis į kooperatyvus, kad kartu galėtų parduoti produkciją užsienyje ir derėtis dėl kainų. Tuometinė Lietuvos valdžia įgyvendino ir įvairias finansines priemones kiaušinių eksportuotojams: teikė subsidijas ir paskolas, be to, dar labiau stiprino valstybės vaidmenį formuojant „kiaušinių ekonomiką“.
Šiuo metu Lietuva taip pat įgyvendina priemones, kurios didina lietuviškų kiaušinių eksportą į užsienį. Jau suderinti veterinariniai sertifikatai, kurie sudarys galimybę eksportuoti kiaušinių produktus ne tik į ES valstybes, bet ir tokias šalis kaip Pietų Afrikos Respublika, Japonija, Kataras ir Turkija. Eksporto leidimai leistų lietuviškiems kiaušiniams pasiekti ir Pietų Korėją, Singapūrą, Malaiziją, Australiją ar Vietnamą.
Kaip ir tarpukariu, eksportuotojams taikomos pagalbos priemonės, prie kurių prisideda ir EIMIN. Tai padeda mūsų verslininkams ne tik įsitvirtinti naujose rinkose, bet ir pristatyti kokybišką lietuvišką produkciją užsienyje, dalyvaujant tarptautinėse parodose, verslo misijose ar seminaruose.
Valstybės duomenų agentūros skaičiavimais, kiaušinių eksportas šių metų sausio mėn. sudarė daugiau kaip 25 mln. vienetų. Palyginti su 2024 m. gruodžio mėn., jis padidėjo daugiau kaip 6 proc. Kiaušinių eksporto vertė šiuo laikotarpiu sudarė 2,72 mln. eurų.
Lietuva minėtu laikotarpiu daugiausiai kiaušinių eksportavo į Latviją (daugiau kaip 19 mln. vienetų), Slovakiją (beveik 3 mln. vienetų) ir Lenkiją (beveik 2,7 mln. vienetų).