Įvairios pasaulio šalys vis aktyviau varžosi dėl talentų, o jų pritraukimas ir išlaikymas tampa vienu svarbiausių prioritetų politikų bei investuotojų dienotvarkėse. Tiek Europoje, tiek už jos ribų vyksta intensyvi kova dėl aukštos kvalifikacijos specialistų, galinčių prisidėti prie šalies ekonomikos augimo ir inovacijų kūrimo. Nors konkurencija milžiniška, Vilnius sugeba išsiskirti pasauliniame kontekste. Tai atspindi ir naujausia Vyriausybės programa, kurioje aiškiai brėžiama talentų pritraukimo ir išlaikymo kryptis. Metams baigiantis, verta aptarti, kokie jie buvo Vilniaus talentams ir kaip miestas bandys išlaikyti ambicingas lyderio pozicijas ateinančiais.
Miesto konkurencingumas auga
Anot „Go Vilnius“ užsieniečių relokacijos ir integracijos centro „International House Vilnius“ vadovės Indrės Laučienės, Lietuva skinasi kelią į tvirtas pozicijas talentų pritraukimo srityje, o Vilnius, lyginant su kitomis Europos bei pasaulio šalių sostinėmis, atrodo išties konkurencingai ir sulaukia vis daugiau atvykstančių užsieniečių dėmesio.
„Šiandien daug talentingų specialistų renkasi Vilnių dėl galimybių, kurias suteikia mūsų miestas. Vilnius jau žinomas dėl savo stiprios technologijų sektoriaus bazės, kurioje šią vasarą užaugo ir ketvirtas vienaragis – populiariausia pasaulyje moterų sveikatos programėlę sukūrusi įmonė „Flo Health“. Lietuvoje veikia dešimtys sėkmingų startuolių, o kai kurie jų gali būti įvardijami neoficialiais vienaragiais arba greitai jais planuoja tapti, tad mūsų šalies sostinė kasmet įgauna vis daugiau patrauklumo naujų talentų tobulėjimui ir karjeros augimui. Šią ambiciją išlaikome ir artėjantiems 2025 m. bei tikimės sulaukti dar daugiau į Vilnių atvykstančių talentų“, – teigia I. Laučienė.
Aukšta pozicija pasauliniame talentų reitinge
Vilnius nelieka nepastebėtas svarbiuose pasauliniuose reitinguose. Šiais metais organizacija „Emerging Europe Limited“, tirianti augančias Europos rinkas, paskelbė tyrimą apie verslui palankiausius miestus. Lyderio poziciją šiame tyrime užėmė Vilnius. Miestas buvo įvertintas pagal aštuonias skirtingas kategorijas. Vienoje iš jų – talentų susitelkimo – sostinė pateko į geriausiųjų dešimtuką tarp augančių Vidurio ir Rytų Europos miestų.
Be to, 2024 m. rugsėjį skelbtame naujausiame pasauliniame IMD Talentų reitinge Lietuva užima 23 vietą tarp 67 šalių, lenkdama Latviją ir Lenkiją. Pirmosiose reitingo pozicijoje rikiuojasi tokios šalys kaip Šveicarija, Singapūras, Liuksemburgas ar Skandinavijos valstybės.
„Šie pasiekimai rodo, kad Vilnius yra stipriose tarptautinėse pozicijose ir geba konkuruoti dėl aukštos kvalifikacijos specialistų pritraukimo su žymiai didesniais ir ekonomiškai stipresniais miestais“, – džiaugiasi I. Laučienė.
Įvairūs instrumentai padeda įsilieti į gyvenimą sklandžiau
Vilnius išsiskiria ir savo talentų išlaikymo strategijomis. Kaip teigia „International House Vilnius“ vadovė, viena iš svarbiausių Vilniaus stiprybių – efektyvi integracijos sistema. Čia atvykstantiems užsieniečiams sudaromos visos sąlygos greitai įsilieti į miesto ritmą – nuo biurokratinių procedūrų palengvinimo iki specialių mentorystės programų, kurios padeda užmegzti socialinius ryšius. Vilnius taip pat siūlo palankias sąlygas ne tik aukštos kvalifikacijos specialistams, bet ir kartu su jais atvykstančioms jų šeimoms.
„Miestas atlieka svarbų vaidmenį, palengvinant naujų darbuotojų ir jų šeimų įsiliejimą. Padedame joms lengviau integruotis, adaptuotis prie pasikeitusios aplinkos, užmegzti naujus bendruomenių ryšius ir tapti svarbia miesto dalimi. Tai ypač aktualu, kalbant apie užsienio talentų pritraukimą, nes jų poreikiai dažnai apima ne tik profesinę, bet ir asmeninę aplinką. Talentai gali atvykti dėl darbo, bet ilgiau jie lieka dėl socialinės aplinkos ir ryšių užmezgimo“, – pabrėžia I. Laučienė.
Tarp pagrindinių iniciatyvų, kurias siūlo užsieniečių relokacijos ir integracijos centras „International House Vilnius“ – mentorystės programa „Befriend“, vienintelis tokio pobūdžio festivalis Baltijos šalyse „Vilnius is my city“, karjeros mugė „Land a job“, įvairūs kiti renginiai ir parama atvykstantiems talentams.
Talentų pritraukimas svarbus visai šaliai
Talentų pritraukimas ir išlaikymas yra esminis faktorius Vilniaus ir visos Lietuvos konkurencingumui globalioje arenoje didinti. Aukštos kvalifikacijos specialistai prisideda prie šalies ekonominio augimo, skatina žinių mainus ir naujų technologijų kūrimą.
„International House Vilnius“ vadovė pasakoja, kad nuo savo veiklos pradžios organizacija jau padėjo daugiau kaip 47 tūkst. užsieniečių, atvykusių į Lietuvą. Vien šiemet jų aptarnauta per 11,5 tūkst., o ateinančiais metais tikimasi dar daugiau. Be to, 2025 m. užsieniečių relokacijos ir integracijos centras, pasitelkdamas partnerių tinklą, sieks išplėsti savo tikslines talentų grupes, labiau orientuodamasis į tarptautinius studentus, tyrėjus ir „mėlynųjų kortelių“ (leidimų laikinai gyventi šalyje) turėtojus.
„Toliau stiprinsime savo pozicijas pasauliniame talentų pritraukimo žemėlapyje, o kuo daugiau talentų atvyks į mūsų miestą, tuo stipresnis taps ne tik Vilniaus, bet ir visos Lietuvos ekonominis ir inovacijų potencialas. Tik stipri startuolių ekosistema, aukšta gyvenimo kokybė ir sėkminga integracija atvykstantiems talentams gali padėti pasiekti šiuos tikslus. Tai išlieka mūsų prioritetu“, – teigia I. Laučienė.