Šaldytuvas – ganėtinai naujas įrenginys, kuris mums padeda prailginti maisto produktų galiojimo trukmę ir leidžia juos išlaikyti vėsius. Natūralu, kad tokios įrenginio funkcijos žmonėms buvo aktualios jau nuo neatmenamų laikų, tačiau prireikė tikrai nemažai laiko, kol buvo sukurtas pirmasis šiuolaikinio šaldytuvo prototipas. Senovėje maisto produktai buvo laikomi druskingame vandenyje, nes buvo pastebėta, kad toks vanduo padeda ilgiau išlaikyti šviežius produktus. Vėliau žmonės ėmė kapoti ledą ir laikydavo jį rūsiuose kartu su maisto produktais. Ilgainiui buvo bandoma sukurti įvairius patogius įrenginius, kurie galėtų padėti paprasčiau palaikyti produktų šviežumą. Taigi, pasidomėkime, kokį kelią teko įveikti dabartiniams buitiniams prietaisams.
Ledo nameliai-šaldytuvai
Devynioliktojo amžiaus pradžioje buvo gana populiarūs vadinamieji ledo nameliai: šaltuoju metų laiku buvo renkamas ledas, tuomet skaldomas į gabalus, susukamas į audinį ir laikomas po žeme iškastose patalpose, o šiltuoju metų laiku iškastas ledas buvo naudojamas maisto šaldymui. Kiek vėliau buvo pradėta gaminti šaldymo dėžes-šaldytuvus, kurios itin išpopuliarėjo XIX a. Anglijoje. Tuo laikotarpiu šaldymo dėžės buvo naudojamos restoranuose, ir būtent jos gali būti laikomos dabar naudojamų šaldytuvų „įkvėpėjomis“. Šių primityvių šaldytuvų vidus buvo cinkuojamas arba dengiamas alavu ir izoliuojamas šiaudais arba pjuvenomis. Žinoma, tokiose dėžėse ledas vis tiek gana greitai ištirpdavo, todėl į restoranus kasdien buvo pristatomi nauji ledo blokai.
Modernesni šaldymo būdai
Ilgainiui buvo išmokta ledą išgauti kitais būdais – devynioliktojo amžiaus viduryje jau buvo gaminamas sausas ledas, kuris gaminamas iš anglies dioksido. Tuo laikotarpiu pasirodė pirmieji absorbciniai šaldytuvai, kurie panašiu metu buvo pristatyti skirtingose šalyse: Džonas Leslis tokio tipo šaldytuvą pristatė Anglijoje, o Fransua Karė – Prancūzijoje.
Pirmasis buitinis šaldytuvas
Pirmasis buitinis šaldytuvas tapo tikra sensacija – jame maisto produktai buvo laikomi 2-3 dienas, ir tai sulaukė iš tiesų nemažo susidomėjimo. Toks šaldytuvas buvo pristatytas 1887 metais Paryžiuje vykusioje Pasaulinės pramonės gaminių parodoje. Šis įrenginys buvo itin didelis ir neekonomiškas, tačiau tuo metu tai buvo pats pažangiausias šaldymo prietaisas. Šiandien situacija yra gerokai pasikeitusi – prekyboje galime rasti itin efektyvių šaldymo prietaisų, kurie stebina ne tik nedideliais matmenimis, bet taip pat ir funkcionalumu.
Pirmasis namų ūkiui pritaikytas šaldytuvas
Prireikė gana nemažai laiko, kol šaldytuvai pradėti naudoti namuose. Pirmąjį namams skirtą įrenginį 1913 metais pristatė F. W. Wolfas, tačiau tuo laikotarpiu tik nedidelė dalis žmonių galėjo sau leisti įsigyti tokį prietaisą. Praėjus keliems dešimtmečiams buvo sukurti pirmieji elektra varomi šaldytuvai, ir nuo to laiko jie smarkiai išpopuliarėjo visame pasaulyje.
Pirmieji šaldytuvai Lietuvoje
„Snaigė“ buvo pirmoji įmonė Lietuvoje, kuri pristatė šaldytuvus. Pirmieji šio gamintojo šaldytuvai pasirodė 1963 metais: tuomet šie įrenginiai buvo renkami rankomis, ir į rinką buvo išleista vos 25 tokie prietaisai. Vis dėlto, netrukus buvo paleista ir masinė šio prekinio ženklo šaldytuvų gamyba, o šiandien „Snaigė“ vis dar yra itin populiarus buitinės technikos gamintojas.