Šiuo metu „SpaceX Crew Dragon“ kapsulėje virš Žemės suka ratus keturi kosmoso entuziastai neprofesionalai. „Polaris Dawn” misija yra pirmasis etapas iš trijų, kurią finansuoja verslininkas Jaredas Isaacmanas. Misija sieks pasiekti didžiausią žmonių skrydžio orbitą nuo pat „Apollo“ misijų laikų. Jos metu pats verslininkas su kitais 3 civiliais šiandien išėjo į atvirą kosmosą. Tai įrodymas, kad mes pasiekėme tokį technologijų lygį, jog į kosmosą gali pakilti beveik bet kas iš mūsų.
Maža to, Space X įkūrėjas Elonas Muskas praeitą savaitę paskelbė, kad pirmasis nepilotuojamas skrydis į Marsą numatytas jau 2026 metais. Pirmoji Marso „miesto” bazė – po 20 metų. Ir nors šie pareiškimai daug kam skambėjo juokingai 2020 m., tačiau matant kaip sparčiai juda Space X, dabar šypsenų kyla mažiau.
„Polaris Dawn“ ir „Dragon“ 1400 km aukštyje virš Žemės – toliausiai, kiek žmonės yra nukeliavę nuo „Apollo“ programos prieš 50 metų pic.twitter.com/rRDeD1dY1e
— SpaceX (@SpaceX) September 11, 2024
Vis tik pasaulio istorijoje būta ir ne tokių sėkmingų, net absurdiškų kosmoso programų. Viena iš makabriškiausių – Zambijos „Afronauto” kosmoso programa.
Zambijos kosmoso programa siejama su Edward Makuka Nkoloso asmeniu. Jis buvo mokytojas, teologas, filosofas. Pakankamai išsilavinęs savo aplinkoje žmogus, mokinęs vaikus lotynų kalbos, matematikos. Ankstyvojoje jaunystėje buvo aktyvus „imperializmo” priešininkas. Zambija tuo metu buvo britų Afrikos kolonija. E.M. Nkoloso britų valdžios buvo keliskart sulaikytas. Likimas lėmė, kad būtent tuo metu jis susipažino su būsimu Zambijos diktatoriumi Kenneth Kaunda.
Istorija teigia, kad idėja, sukurti Zambijos kosmoso programą Nkoloso kilo po pirmo skrydžio lėktuvu. Pamatęs debesis jis reikalavo piloto, sustabdyti lėktuvą, jog Nkoloso galėtų pasivaikščioti po debesis. Be abejo pilotas to nesutiko padaryti.
Tai buvo 6-ojo dešimtmečio pradžia. Pats JAV ir SSRS kosmoso lenktynių įkarštis. Kartu Zambijos nepriklausomybės aušra. Tad nieko keisto, jog Nkoloso norai susimaišę su patriotizmu ir fantazija jam pakuždėjo idėją – padaryti Zambiją pirmąją valstybe pasiekusia Mėnulį.
Su šia idėja jis atėjo pas tuometinį Zambijos lyderį Kenneth Kaunda. Didžiam visų nustebimui šis davė tam leidimą. Tada Nkoloso pats paskelbė įkuriantis Nacionalinę mokslo, kosmoso tyrimų ir filosofijos akademiją. Zambijos komoso „užkariavimas” prasidėjo.
Siekdamas pasiekti savo tikslą Nkoloso įdarbino dvylika astronautų Be abejo skurdžioje šalyje tokių sąlygų, kokias turėjo NASA astronautai, jie nagalėjo sau leisti. Bet Nkoloso improvizavo. Vienas iš jo sumanymu buvo įkišti būsimą astronautą į aliejaus bačką arba apvalaus medžio angą ir ridenti nuo stataus kalno. Taip,esą, jie bus paruošti nesvarumo būsenai.
Buvo ir daugiau makabriškų treniruočių. 12 savanorių buvo mokinami vaikščioti ant rankų, nes Zambijos kosmosos vadovas, manė, kad būtent taip reikės vaikščioti erdvėje. Jis t.p. versdavo juos sūpuotis ant virvės, prieš ją nupjaunant. Esą taip jie galėtų patirti laisvą kritimą.
Zambijos kosmoso programoje būta ir moterų. Į program buvo paimta 16-metė Matha Mwamba. Ji buvo išrinkta pirmuoju žmogumi, skrisiančiu į Marsą. Nkoloso teigė, kad iki 1964 metų pabaigos paauglė astronautė, kartu su dviem katėmis ir krikščionių misionieriumi leisis į kelionę į Mėnulį, o vėliau į Marsą. Vis tik šis planas neišdegė. Po metų 17 metė Matha Mwamba „netikėtai” pastojo ir tėvų buvo atsiimta iš „Marso kosmoso programos”.
Tikriausiai nereikia sakyti, kad skrydis į Mėnulį, numatytas Zambijos nepriklausomybės proga 1964 m. taip ir neįvyko. Ir ne tik dėl lėšų trūkumo. Patys būsimieji „afronautai” nesilaikydavo drausmės ir girtuokliaudavo. Ar tiesiog paliko šį projektą, ieškodami geresnio uždarbio. Nkoloso net kreipėsi pagalbos į JAV ir SSRS su prašymu paremti Zambijos kosmoso programą. Suma svyravo nuo 2 milijardų iki 20mln. dolerių. Tačiau šios atsisakė padėti. Gal dėl to Nkoloso, įvardindamas pagrindinę priežastį dėl nesėkmės, apkaltino imperealistinių valstybių kenkimą jo programai.
2012 m. žurnalistas, prisimindamas šią istoriją, Kenneth Kaundos, paklausė:
– Kodėl jūs davėte leidimą šiai makabriškai idėjai vystytis?
– Tai buvo linksma ir juokinga. Ir visiems kėlė nuotaiką, – atsakė šis.
Mūsų kartai tenka pasidžiaugti. Kad tai, kas atrodė tolima fantazija, kelionės į kosmosą, pamažu tampa rytdienos realybe net paprastiems civiliams.