Trečiadienį Kaune atidarytas vienas moderniausių lustų technologijų plėtros centrų Lietuvoje – KTU Lustų akademija. Čia bus kuriamos ir plėtojamos naujausios lustų technologijos, leisiančios kryptingai stiprinti Lietuvai ir regionui strategiškai svarbią puslaidininkių pramonę.
Kauno technologijos universiteto (KTU) laboratorijų centre „M-Lab“ įsikūrusios Lustų akademijos tikslas – sutelkti mokslo žinias, jaunuosius talentus ir infrastruktūrą, stiprinant Lietuvos puslaidininkių pramonės technologinius, mokslinius, švietimo ir inovacijų pajėgumus.
Akademijoje bus plėtojamos ir komercializuojamos aukšto patikimumo lustų kūrimo ir gamybos technologijos, atliepiančios šiandienos ir ateities regiono, verslo bei pramonės poreikius. Šio centro įsteigimas – tai reikšmingas žingsnis į priekį, Lietuvai siekiant įsitvirtinti tarp Europos puslaidininkių technologijų inovacijų lyderių.
„Lustų akademijos atidarymas – tai reikšmingas įvykis ne tik universitetui, Kaunui, bet ir Lietuvai, siekiančiai technologinio savarankiškumo puslaidininkių srityje. Tikiu, kad su šia akademija KTU pradeda rengti ateities inžinierius, kurių kuriamos pažangiausios technologijos pakeis žmonių gyvenimus į gerąją pusę. Tai indėlis į saugesnę, inovatyvią ir konkurencingą Lietuvos, o tuo pačiu ir Europos pramonę, ekonomiką bei mokslą“, – sakė KTU rektorius Eugenijus Valatka.
Aukščiausio lygio tyrimai Lietuvoje
KTU Lustų akademijos išskirtinumas – priklausymas „Europractice“ tinklui. Tai leidžia KTU mokslininkams, ekspertams, studentams ir verslo atstovams pasiūlyti pažangiausias lustų projektavimo technologijas iš pasaulinės rinkos lyderių, tokių kaip „Cadence“, „Synopsys“ ir „Siemens“.
Čia pat, „M-Lab“ laboratorijų centre, įrengtas itin griežtus reikalavimus atitinkantis ISO5 klasės švarusis kambarys atveria galimybes vykdyti aukščiausio lygio mokslinius tyrimus nanotechnologijų, lustų gamybos ir kitose Lietuvai strategiškai svarbiose srityse.
„Akademijoje vykdydami mokymus ir kvalifikacijos tobulinimo programas, studentams ir verslo įmonių specialistams galėsime suteikti prieigą prie daugiau nei 20-ties pasaulyje pirmaujančių lustų gamintojų technologijų. Tai itin platus spektras – nuo specializuotų procesorių, didelės galios puslaidininkių, mikro mechaninių sistemų, fotonikos iki lanksčiosios elektronikos technologijų“, – teigia KTU Elektros ir elektronikos fakulteto dekanas prof. Mindaugas Žilys.
Jo teigimu, turima infrastruktūra leidžia kurti nuo paprasčiausių iki sudėtingiausių lustų, juos realizuojant tiek kaip prototipus, tiek kaip galutinius produktus ar net paruošiant juos masinei gamybai.
Tokiu būdu Lietuvos ir užsienio verslo bei pramonės įmonėms, startuoliams atsiveria itin palankios galimybės mūsų šalyje efektyviai ir kokybiškai, remiantis aukščiausiais rinkos standartais, plėtoti puslaidininkių technologijas ir inovacijas.
Atsiveria ir tarptautinės galimybės
Anot M. Žilio, ypač daug dėmesio bus skiriama vystant glaudžius ryšius su medicinos, gynybos, aviacijos, automobilių ir energetikos pramonės įmonėmis. Taip pat vystomas bendradarbiavimas su Lietuvos ir užsienio mokslo institucijomis, tokiomis kai Tamperės, Arizonos universitetais ir Masačiusetso technologijų institutu.
Tuo pačiu, siekiant užtikrinti tvarią lustų pramonės plėtros ateitį Lietuvoje ir atliepiant vis augantį šios srities specialistų poreikį mūsų šalyje, KTU Lustų akademijoje bus skiriamas ypatingas dėmesys ateities ekspertų ugdymui, dar studijų metais į akademijos veiklas ir bendrus projektus su verslu įtraukiant atitinkamų specialybių studentus, taip suteikiant jiems galimybę dirbti su aukščiausius rinkos standartus atitinkančia įranga ir prisidėti prie reikšmingų regiono ir šalies pokyčių.
„ Jau dabar susiduriame su šių specialistų trūkumu, prognozuojama , jog Lietuvoje artimiausiu metu reikės apie 2 tūkst. specialistų, išmanančių puslaidininkių projektavimą, gamybos pramoninę įrangą, procesus bei medžiagas , o jų poreikis ateityje tik augs, – teigia prof. M. Žilys.
Jo teigimu, siekiant tvaraus lustų pramonės vystymosi Lietuvoje, į akademijos veiklas bus įtraukiami tiek universitete jau dirbantys mokslininkai, inžinieriai, elektronikos ir kiti specialistai, tiek ir užsienio ekspertai.
„Stengsimės pritraukti naujų, aukščiausios kvalifikacijos šalies ir užsienio tyrėjų. Aplink pagrindinius lustų akademijos tyrėjus bursis ir jaunieji mokslininkai, doktorantai, magistrantai. Tokiu būdu bus sudarytos optimalios sąlygos kelti specialistų kompetencijas ir ugdyti jaunąją, į lustų taikomuosius mokslinius tyrimus orientuotą, mokslininkų kartą“, – teigia KTU prof. M. Žilys.