Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacija (LŠPF) įgyvendino ilgai puoselėtą planą – gavo teisę mūsų šalyje organizuoti pasaulio čempionatą. Svarbiausias šių metų Lietuvos sporto renginys vyks Kaune. Be to, organizatoriai į čempionatą žada pritraukti ne tik ryškiausias šios sporto šakos planetos žvaigždes, bet ir sukurti įspūdingą šventę žiūrovams.
Pasaulio suaugusiųjų šiuolaikinės penkiakovės čempionatas – pirmosios tokio aukšto lygio olimpinių sportų šakų varžybos Lietuvos istorijoje. Tarptautinės šiuolaikinės penkiakovės sąjunga (UIPM) tik gruodį paskelbė, kad būtent mūsų šaliai suteikta teisė rengti šias varžybas. Pasitelkus į pagalbą Kauno miesto savivaldybę ir „Žalgirio“ areną, atsirado galimybė čempionatą rugpjūčio 26–30 d. organizuoti aukščiausio lygio Lietuvos arenoje.
„Džiaugiamės, kad vis daugiau sporto šakų atkeliauja į Kauną. Tai didžiulis įvertinimas miestui, kuris jau turi nuostabų Dariaus ir Girėno stadioną, sporto halę, olimpinių standartų baseiną Nemuno saloje. Netrukus atidarysime lengvosios atletikos maniežą. Ačiū čempionato organizatoriams už pasitikėjimą miestu, prisidėsime prie išskirtinio renginio, kad viskas būtų aukščiausiame lygyje“, – teigė Kauno vicemeras Mantas Jurgutis.
„Planavome gauti teisę prestižiškiausias šiuolaikinės penkiakovės varžybas – pasaulio suaugusiųjų čempionatą – surengti Lietuvoje 2028 m. ir planavome, kad nuostabiausia vieta jam vykti galėtų būti „Žalgirio“ arena. Žinojome, kad finansiškai tai būtų didelė našta mūsų federacijai, bet buvome tam pasirengę ir kryptingai dirbome, nes tokio lygio varžybos itin solidus pripažinimas ne tik mūsų bendruomenei, bet ir šaliai. Net nesapnavome, kad karuselei taip apsisukus, šį ambicingą tikslą įgyvendinsime jau šiemet. Kaunas tampa šiuolaikinės penkiakovės sostine“, – sakė LŠPF prezidentas Aistis Baronas.
Kaune – ryškiausios šiuolaikinės penkiakovės žvaigždės
Pasaulio šiuolaikinės penkiakovės čempionate Kaune laukiama daugiau nei 40 valstybių atstovų, tarp kurių bus ir stipriausių planetos penkiakovininkų. Galutinis dalyvių sąrašas paaiškės likus maždaug mėnesiui iki renginio. Čempionate netrūks ir naujovių. Nuo šiol moterų ir vyrų varžybose šaliai gali atstovauti nebe po keturis, o po aštuonis sportininkus. Taigi aukščiausio lygio varžybų patirties savų žiūrovų akivaizdoje galės pasisemti talentingiausi Lietuvos penkiakovininkai. Planuojama, kad mūsų šalies rinktinei atstovaus po aštuonis sportininkus moterų ir vyrų varžybose.
„Šis čempionatas yra istorinis įvykis šiuolaikinei penkiakovei ir visam Lietuvos sportui. Tai didžiulė šventė ir atsakomybė, kad galime turėti tokio dydžio renginį. Savos namų sienos ir žiūrovai bus labai svarbus ir padės visiems Lietuvos penkiakovininkams“, – džiaugėsi Lietuvos čempionė Elzė Adomaitytė.
„Žalgirio“ arena – ideali šiuolaikinės penkiakovės varžyboms
Ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje sudėtinga rasti areną, kurioje šiuolaikinės penkiakovės varžybos galėtų vykti po vienu stogu. „Žalgirio“ arena tam idealiai tinka – per pasaulio čempionatą fechtavimo, kliūčių ruožo ir bėgimo–šaudymo rungtys vyks pagrindinėje arenoje, o plaukimas – arenos baseine. Šiandien varžybų vietą apžiūrėjo ir UIPM prezidentas Rob Stull.
„Nežinau, ar galiu būti laimingesnis, arena nuostabi. Esu naujas UIPM prezidentas ir džiugu, kad mūsų sporto šaka rodo, kad yra lanksti sporto šaka. Šiuolaikinė penkiakovė buvo tradicinė lauko sporto šaka, o dabar persikeliame į vidų ir išlaikome aukštą prestižo ir kokybės lygį. Tai didelis ir svarbus žingsnis į priekį. Akivaizdu, kad Lietuva turi puikias šiuolaikinės penkiakovės tradicijas ir surengė daug aukšto lygio čempionatų. „Žalgirio“ arena fantastiška ir nekantriai laukiu pasaulio čempionato“, – kalbėjo R. Stull.
Nuo šių metų dar kartą pasikeitė šiuolaikinės penkiakovės varžybų formatas – jojimo rungtį oficialiai pakeitė kliūčių ruožas ir visos varžybos sutrumpėjo iki pusantros valandos. Dėl šių pokyčių šiuolaikinės penkiakovės varžybos tampa patrauklesnės ir televizijos transliacijoms, ir žiūrovams. LŠPF per pasaulio šiuolaikinės penkiakovės čempionatą planuoja ne tik sportinę programą, bet ir pramogas bei kitas aktyvias veiklas žiūrovams, kurios praturtins renginio patirtį. Negana to, prie organizatorių prisijungė svarbiausius šalies muzikos apdovanojimus M.A.M.A. ir kitus didžiausius renginius organizuojanti komanda.
„Per daugelį metų šiuolaikinės penkiakovės varžybos nuo penkių dienų trumpėja iki pusantros valandos ir šis konceptas labai pritraukia žiūrovų dėmesį, nes jie gali labiau įsitraukti ir iš vienos kėdės stebėti varžybas. Pramoginė dalis su šou elementais tampa svarbia trumpų pertraukų tarp rungčių dalimi ir suteikia žiūrovams gerų emocijų. Sekame UIPM rekomendacijas ir paskutinis pasaulio taurės etapas, vykęs uždaroje arenoje Budapešte, įrodė, kad šiuolaikinės penkiakovės varžybos išaugo į labai patrauklius renginius“, – sako J. Kinderis.
Beje, šią vasarą Lietuvoje bus surengta ir daugiau tarptautinių šiuolaikinės penkiakovės varžybų. Prieš pasaulio suaugusiųjų čempionatą, rugpjūčio 21–24 d., Druskininkuose vyks planetos jaunimo (iki 19 metų) pirmenybės, o liepos 26–31 d. Kaune – Europos jaunių (iki 15 metų) ir jaunimo (iki 19 metų) čempionatai.