Kava Lietuvoje turi įdomią istoriją, kuri, kaip ir daugelyje Europos šalių, prasidėjo nuo Osmanų imperijos įtakos. Nors kava, kaip gėrimas, atsirado Etiopijoje, o vėliau paplito arabų pasaulyje, jos kelionė į Lietuvą prasidėjo XVII amžiuje. Tai buvo laikotarpis, kai Lietuva priklausė Lenkijos ir Lietuvos Respublikai (ATR), vienai didžiausių ir galingiausių to meto Europos valstybių. Būtent per prekybos kelius ir sąveiką su Osmanų imperija kava pirmą kartą pateko į šį regioną.
Prabangos gėrimas
Iš pradžių kava buvo prabanga, kuria mėgavosi diduomenė. Ji dažnai buvo patiekiama aristokratų namuose ir per diplomatinius susitikimus, kur buvo vertinamas jos egzotiškas skonis ir stimuliuojantis poveikis. XVIII a. didžiuosiuose miestuose, pavyzdžiui, Vilniuje ir Kaune, pradėjo kurtis kavinės, sukurtos pagal Vakarų Europos pavyzdį, ir taip dar labiau išplito kavos gėrimo kultūra. Šios kavinės greitai tapo intelektualių diskusijų centrais, panašiai kaip kitose Europos šalyse, kur menininkai, rašytojai ir politikai rinkdavosi keistis idėjomis.
XIX a. kava jau nebebuvo tik elito prabanga. Plečiantis prekybai, ji tapo labiau prieinama plačiajai visuomenei, nors vis dar buvo laikoma rafinuotu malonumu. Tarpukario laikotarpiu (1918–1939 m.), Lietuvai tapus nepriklausoma valstybe, kavos kultūra dar labiau suklestėjo. Laikinosios sostinės Kauno, Vilniaus ir kitų miestų kavinės tapo populiariomis susitikimų vietomis. Jose dažnai vyravo europietiškas stilius, elegantiškas dekoras, žmonės galėjo mėgautis kava, derinama su saldumynais ir pyragaičiais.
Sovietmečio blokadoje
Tačiau sovietmečiu (1940–1990 m.) Lietuvos kavos kultūra sunyko. Sovietų valdžios laikais kavos prieinamumas buvo ribotas, todėl vietoj jos dažnai buvo naudojami tokie pakaitalai kaip cikorija. Tikra kava buvo retas malonumas, prieinamas tik turintiems ypatingų ryšių arba tiems, kurie galėjo sau leisti nusipirkti jos juodojoje rinkoje. Nepaisant šių iššūkių, meilė kavai išliko, ir ji liko rafinuotumo simboliu ir nuoroda į vakarietišką gyvenimo būdą, kurį idealizavo daugelis lietuvių.
Nauji vėjai
1990 m. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kavos kultūra patyrė didelį atgimimą. Šalies atsivėrimas pasaulinei prekybai reiškė, kad aukštos kokybės kavos pupelės ir moderni kavos ruošimo įranga tapo lengvai prieinama. Pasaulinių kavos tendencijų įkvėptos pradėjo kurtis naujos kavinių bangos, siūlančios espreso, kapučino ir kitus specializuotus kavos gėrimus.
Šiandien kava yra neatsiejama Lietuvos kasdienio gyvenimo dalis. Vilniuje, Kaune ir kituose miestuose yra daugybė jaukių kavinių, kuriose žmonės renkasi dirbti, bendrauti ar tiesiog mėgautis puodeliu kavos ramioje aplinkoje. Kavinių kultūrą ypač pamėgo jaunoji karta, todėl atsirado daug vietinių skrudintuvių ir specializuotų kavos prekių ženklų, siūlančių įvairių skonių ir stilių kavą.
Mylimas gėrimas
Lietuviai paprastai mėgaujasi kava su trupučiu pieno ar grietinėlės, tačiau populiari ir juoda užpilama kava, ypač tarp vyresnės kartos žmonių. Prie kavos dažnai patiekiami įvairūs saldumynai, tarp kurių ir tradicinis šakotis ar skruzdėlynas, todėl kava jau glaudžiai siejasi su mūsų maisto kultūra.
Trumpai tariant, ilgainiui kava Lietuvoje iš aristokratiškos prabangos virto kasdieniu malonumu, giliai įsišaknijusiu šalies kultūroje ir socialiniame gyvenime. Nesvarbu, ar namuose, darbe, ar kavinėje, kava ir toliau atlieka svarbų vaidmenį, jungdama žmones prie puodelio ir teikdama komfortą.