Grybai – vieni seniausių žmonijos istorijoje rinktų ir mitybai naudojamų produktų. Mūsų kraštuose dar ir dabar dalis žmonių mėgsta keliauti į miškus ar pamiškes bei juose prisirinkti šių gamtos gėrybių. Grybus galima valgyti tiek apdorotus – kepti, virti, troškinti, tiek juos marinuoti, susidžiovinti arba užsišaldyti. Tačiau grilio sezonui prasidėjus verta išbandyti ir jų skonį, kepant ant ugnies. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė atskleidžia, kuo mūsų sveikatai vertingi yra pievagrybiams artimi „Portobello“ grybai. O prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena, kaip tinkamai paruošti grybus kepimui ant grilio ir kviečia išmėginti daug laiko bei pastangų nereikalaujantį grybų kepsnių receptą.
Puikus augalinių baltymų šaltinis
Pasakodama apie grybus, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė išskiria jų naudą bei maistines savybes: „Grybuose yra labai nedaug angliavandenių, visai nėra riebalų, bet gausu baltymų ir skaidulų. Taigi, grybai galėtų būti puikus baltymų šaltinis, ypač tiems asmenims, kurie mažiau valgo arba nevalgo gyvūninės kilmės maisto. Tačiau grybų baltymai nėra visaverčiai, todėl juos reikėtų derinti kartu su kitais, papildomų aminorūgščių turinčiais maisto produktais.“
Gydytoja dietologė siūlo valgyti kuo įvairesnių rūšių grybų – galima skanauti tiek pačių prisirinktus, tiek užaugintus specialiuose grybų ūkiuose. Ypatingai vertingi yra ir pievagrybių giminaičiai – „Portobello“ grybai.
„Portobello“ grybuose, kaip ir kituose, yra B grupės vitaminų, šiek tiek fosforo, kalio, seleno ir vario. Tai būtinosios žmogui maisto medžiagos. Jei lygintume lauko grybus su dvisporiais pievagrybiais, kurie auginami dirbtinai, tai lauko grybai, augantys saulės šviesoje, laikomi vitamino D šaltiniu, o tie grybai, kurie auginami dirbtiniu būdu, vitamino D nesukaupia. Tiesa, kai kurių jų auginimui yra naudojama ultravioletinė šviesa, o „Portobello“ grybai taip pat tokiai grupei priklauso, dėl to gali turėti dalį šio vitamino“, – maistines „Portobello“ grybų savybes vardija gydytoja dietologė.
Dar šios rūšies grybus į mitybos racioną verta įtraukti todėl, kad 100 g „Portobello“ grybų turi tik apie 20 kcal ir gausią įvairovę mikronutrientų. „Valgant patiekalus su šiais grybais, maistas pasižymės antiuždegimine nauda ir veiks kaip antioksidantas. Taip pat tai skonį lavinantis, praturtinantis produktas. „Portobello“ grybuose tyrėjai randa iki 20 įvairių skoniui įtaką darančių medžiagų (aminorūgščių ir nukleotidų). Taigi, šie grybai, ir kaip atskiras patiekalas, ir kaip kitų patiekalų komponentas, praturtina maisto skonines savybes“, – sako dr. E. Gavelienė.
Ant grotelių kepti pataria grybus su didesnėmis kepurėlėmis
Esame įpratę grybus kepti orkaitėje, troškinti keptuvėje, prieš tai juos susmulkindami. Tačiau grilio sezonui prasidėjus dalį grybų galima išsikepti ir ant kepsninės grotelių, grybų visai nepjaustant. Anot prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, tokie grybai kaip baltieji ir rudieji pievagrybiai, taip pat – „Portobello“ grybai, puikiai tinka kepimui ant grilio. Dėl savo dydžio, skonio ir tvirtos tekstūros, šiuos grybus nesunku vartyti su žnyplėmis, o įdėti į groteles jie dažniausiai neiškris pro jų tarpus.
„Grilinimui rekomenduočiau rinktis tvirtus grybus, tad labiausiai tiktų baltieji bei rudieji pievagrybiai ir „Portobello“ grybai. Svarbu prisiminti, kad grybuose yra nemažai vandens ir kepant jie susitraukia, todėl gaminimui ant grilio ir kepimui ant grotelių geriau rinktis grybus su didesnėmis kepurėlėmis – taip ir juos iškepti, ir vartyti bus gerokai paprasčiau. Savo asortimente turime platų šviežių grybų pasirinkimą. Be to, tiek skirtingų rūšių pievagrybiai, tiek „Portobello“ grybai yra užauginami Lietuvos grybų fermose. Grybų įprastai turime ištisą sezoną, tačiau jų populiarumas išauga prieš įvairias šventes ir per grilio sezoną“, – tendencijas vardija O. Suchočeva.
Grybus paruošti grilinimui lengva – užtenka pamarinuoti juos su mėgstamais priedais keliolika minučių ir apkepti iš abiejų pusių dar po keletą minučių. Tiesa, prieš kepdami grybus turėtume atsiminti ir dar vieną svarbų dalyką. „Grybus būtina kruopščiai nuplauti po vėsiu tekančiu vandeniu, nuo jų kotų ir kepurėlių pašalinti žemes ar kitus nešvarumus. Taip pat reikėtų atidžiai apžiūrėti, ar grybai nėra kaip nors pažeisti bei pakeitę savo savybių: pavandeniję, suminkštėję, apsitraukę pelėsiu, įgavę neįprastą kvapą, spalvą arba glitumą. Tokių grybų valgyti jau neturėtume“, – primena komercijos operacijų vadovė.