Prieš kelias dienas pasaulį apskriejo naujos raketos drono “Palianycia” (lietuviškai – duonos kepalėlis) vaizdai. Raketa dronas buvo pradėta kurti dar 2022 metais. Nors dėl saugumo sumetimų naujo ginklo charakteristika neatskleidžiama, tačiau teigiama, kad raketos drono spindulyje – 20 rusijos karinių aerodromų. Maža to, Volodimyras Zelenskis pareiškė, kad Ukraina jau išbandė savo pirmąją balistinę raketą.
Karinio-politinio apžvalgininko Oleksandro Kovalenkos nuomone, balistinės raketos nuotolis gali siekti 500 kilometrų. Specialistai, kurdami šią raketą, pasinaudojo projekto „Grom-2“ patirtimi. Esą Ukrainoje buvo vykdomi balistinės raketos „Grom-2“ kūrimo darbai ir šis projektas buvo per žingsnį nuo realizavimo, tad, prasidėjus karui, buvo toliau tęsiamas dar sparčiau.
Tačiau ir be šių, žiniasklaidos susidomėjimą keliančių naujienų, Ukrainos pramonė šiepia priešui dantis. Nepaisant pustrečių metų trunkančios agresijos ir nuolatinių masinių apšaudymų – Ukrainos pramonė auga ir stiprėja. Rugpjūčio mėnesį pranešta, kad „Ukroboronprom“, didžiausia Ukrainos karo pramonės milžinė, pateko tarp 100 geriausių pasaulinių gynybos kompanijų ir užėmė 49 vietą. Tai reiškia 16 pozicijų kilimą, lyginti su ankstesniais metais. Įmonės pajamos padidėjo 72% iki 2,2 milijardo JAV dolerių, lyginant su 2023 metais. Tai sparčiausiai auganti įmonė iš viso 100 geriausių gynybos įmonių sąrašo. Ir visa tai pasiekta rusijos raketų sprogimų fone.
2024 metais „Ukroboronprom“ padarė didelę pažangą gamybos pajėgumų ir tarptautinės veiklos srityje. Bendradarbiaudama su Vokietijos „Rheinmetall“, bendrovė atidarė naują dirbtuvę šarvuotų transporto priemonių remontui ir gamybai. Be to, UDI įkūrė savo pirmąją tarptautinę atstovybę Vašingtone, siekdama išplėsti savo buvimą pasaulinėse gynybos rinkose. Ši plėtra atitinka platesnį Ukrainos tikslą didinti savo vaidmenį tarptautinėje ginklų pramonėje, tikintis, kad gynybos eksportas vaidins svarbų vaidmenį šalies pokario ekonomikoje.
2023 metais „Ukroboronprom“ restruktūrizavimas į akcinę bendrovę (100% akcijų paketo liko valstybės rankose) buvo platesnės reformų iniciatyvos, kuria siekta modernizuoti Ukrainos gynybos sektorių, dalis. Šia reforma siekta pagerinti efektyvumą, skaidrumą ir įmonių valdymą. Tai apėmė koncerno įmonių padalijimą į specializuotus padalinius, orientuotus į tokias sritis kaip šarvuotos transporto priemonės, orlaivių remontas ir didelio tikslumo ginklai. Vykdant reformą taip pat buvo įvestos naujos stebėtojų tarybos ir vidaus audito struktūros, siekiant sumažinti korupcijos riziką ir supaprastinti veiklą daugelyje koncernui priklausančių įmonių, kuriose dirba apie 67 000 darbuotojų, rašo Global Defense News.
„Ukroboronprom“ taip pat siekė partnerystės su tarptautinėmis įmonėmis, tokiomis kaip „Rheinmetall“, kad sukurtų bendrus šarvuotų transporto priemonių gamybos įrenginius Ukrainoje. Bendrovės produktų linijos išsiplėtė, įtraukdamos pažangias minas, sovietinio kalibro šaudmenis ir įvairius dronus, sukurtus padedant NATO valstybėms narėms.
Šie pokyčiai Ukrainos gynybos pramonėje leidžia Ukrainai sumažinti priklausomybę nuo partnerių tiekiamų ginklų sutrikimų, tiek tapti svarbiu žaidėju pasaulinėje ginklų rinkoje. Ukrainos karo pramonės augimas ir, svarbiausia, inovatyvumas mūšio lauke mus dar gali nustebinti ne kartą. O labiausiai tai taps nemalonia staigmena rusijai.