Neseniai visas būrys žinomų Lietuvos žmonių buvo išvykę į Argentiną mokytis tikrojo tango meno. Kažkada egzotika ir mistika dvelkusi tango kultūra Lietuvoje skamba vis garsiau ir sulaukia vis didesnio tautiečių susidomėjimo. Kraują kaitinantys tango pasirodymai, atkeliaujantys iš pačios Argentinos, pritraukia vis pilnesnes žiūrovų ir klausytojų sales. Tačiau mažai kas žino, koks yra autentiškas argentinietiško tango skambesys.
Griauna mitus apie tango
Pirmiausia, tai neatsiejama nuo išskirtinio dumplinio instrumento bandoneono, kuriuo virtuozų pasaulyje ne tiek ir daug. Nors bandoneonas buvo paskutinis instrumentas, tapęs tango muzikos dalimi, būtent jis užsitarnavo tango muzikos vizitinės kortelės titulą. Tikrojo tango kultūrą mūsų šalyje skleidžia net iš pačios Argentinos atvykstantys profesionalai. Labai greitai į išskirtinį pasimatymą su autentišku tango skambesiu lietuvius pakvies mūsų šalyje jau puikiai žinomas ir klausytojų laukiamas šio meno virtuozas Ariel Ramirez.
„Įprastai, kalbėdami apie tango, ekspertai sako, kad tai muzika ir šokis, gimę Rio de la Plata regione. Bet man tai daug daugiau. Man tango – tai pasivaikščiojimas Buenos Airių gatvėmis, kiekvienas čia esantis baras ar kampelis. Tango – tai Buenos Airių aromatas, kuris nuolat keičiasi iš melancholiško į aistringą skambesį gatvėje. Tango – tai romantiškas dviejų įsimylėjusių žmonių apsikabinimas, persipinantis į trijų minučių nepamirštamą pasimatymą. Tango – tai pats gyvenimas, o pats gyvenimas – tai tango“, – sako tango ir bondoneono virtuozas A. Ramirez.
Būtent jo iniciatyva Lietuvoje prieš penkerius metus buvo įkurta tango kultūros erdvė „El Tango Club Espacio Cultural“ su unikaliu muziejumi Baltijos šalyse. Tai dalelė Argentinos Lietuvoje, kur susijungia muzika, šokis, istorija, tradicijos. Šios erdvės dėka daugybė lietuvių ir ne tik iš arčiau susipažino su argentinietiškuoju tango, bet ir patys ėmė mokytis šio šokio.
Su išskirtine, nauja programa į Lietuvos sceną atvykstantis, tarptautiniu mastu pripažintas atlikėjas A. Ramirez iš tiesų yra visame pasaulyje žinomo Argentinos kompozitoriaus ir pianisto Ariel Ramirez, sūnėnas savo dėdės garbei gavęs tokį patį vardą. Tad ne nuostabu, kad ir jo genuose – muzika. A. Ramirez nuo vaikystės nesiskiria su bandoneonu – muzikos instrumentu, kuris neatsiejamas nuo autentiško argentinietiško tango skambesio. „Bandoneonas yra mano meilė”, – sako atlikėjas, koncertuojantis didžiosiose koncertų salėse. Jo rankose bandoneonas įgauna gilius jausmus, kurių nėra partitūroje.
Didėjantis tango populiarumas Lietuvoje
Tango kultūros erdvės Lietuvoje vadovė ir bendraįkūrėja Milda Balandytė sako pastebinti, kad vis daugiau žmonių domisi tango kultūra ir nori iš arčiau sužinoti apie tango subtilybes. Ji taip pat griauna mitus, jog tango – tai tik šokis. Tai – ištisa kultūra, kurioje persipynę begalė tango žodyje telpančių jausmų. Tai, ko gero sunku įsivaizduoti ir patirti nepasivaikščiojus Buenos Airių gatvėmis, kur kiekvienas centimetras alsuoja tango kultūra. Tačiau tokią emociją lietuviams atveža Argentinos virtuozai.
„Tai viena priežasčių, kodėl virtuoziškas atlikėjas A. Ramirez taip vertinamas Lietuvoje – jo atvykimas suteikia klausytojams išskirtinę galimybę pasimėgauti nepamirštamomis programomis. Tai charizmatiškas atlikėjas, kurio repertuaras varijuoja nuo Argentinietiško tango iki Lotynų Amerikos sakralinių kūrinių ar muzikos simfoniniam orkestrui. A. Ramirez kuria vis naujas programas, kurios visuomet unikalios ir pripildo klausytojus užburiančiais jausmais. Šį kartą A. Ramirez kviečia į jaukų akustinių koncertų turą išskirtinėse vietose“, – sako M. Balandytė.
Ir iš tiesų, Lietuvoje A. Ramirez pasirodymai jau ne vienerius metus surenka didžiąsias koncertines sales. Išskirtinio talento A. Ramirez – tarptautiniu mastu žinomas bandoneono virtuozas, kompozitorius, aranžuotojas, profesionalus tango šokėjas ir choreografas, pasaulio tango čempionato žiuri narys, tango orkestro vadovas, Tango kultūros erdvės ir unikalaus Argentinos tango kultūros muziejaus autorius ir įkūrėjas.
Kviečia į pasimatymą su tango
Jau liepos mėnesį A. Ramirez Lietuvos klausytojus kviečia į išskirtinius akustinius koncertus Nidoje, Trakuose ir Zapyškyje. A. Ramirez koncertuos su savuoju tarptautinės sudėties kvintetu, sudarytu pagal tipinį A. Piazzolla kvinteto modelį. Tai – lyg duoklė autentiškam Argentinos tango skambesiui. Mūsų skaitytojams jis sutiko šiek tiek plačiau papasakoti apie tai, kodėl jį taip traukia Lietuva ir čia jo laukiantys klausytojai.
„Mane žavi kiekviena šalis ir kiekvienas miestas, į kurį mane atveda tango muzika. Žinau, kad Lietuvoje apie tango jau yra žinoma nemažai, tačiau čia jis nuspalvintas daugiau europietiškais atspalviais. Mano valdomas bandoneonas suteikia tango tokį atspalvį, kokį jį pažįstame Argentinoje. Kiekvieną kartą, kai juo groju Lietuvos scenoje, pamatau susižavėjusius veidus ir nušvitusias klausytojų akis.
Labai laukiu šių akustinių koncertų. Noriu, kad klausytojai iš arti pajustų autentišką Argentinos tango skambesį ir iš arti susitiktų su tango jausmais – nenusakoma meile, ilgesiu ir aistra, o gal net ir melancholija. Tai – tikrų tikriausias pasimatymas“, – sako tango meistras.
Jis atskleidžia, kad visų trijų koncertų programoje – kelionė į didžiųjų permainų laikus Buenos Airėse, kai karaliavo tradicinis tango ir tuo pat metu gimė naujas jo skambesys. Programa stebins mažai kam žinomais tango revoliucionieriaus A. Piazzolla kūriniais ir šokiu.
Ramirez sako kviečiantis savo klausytojus į pasimatymą su tango. Šį kartą – tai trys miestai, kuriuose klausytojai turės unikalią galimybę pasimėgauti išskirtine akustine programa, kviečiančia patirti tango jausmus vidurvasario vakarą.
Jau skelbiamos ir koncertų datos: liepos 11 d. Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia; Liepos 12 d. Nidos Evangelikų liuteronų bažnyčioje; Liepos 13 d. Užutrakio dvaro sodybos Europos salėje. Bilietus platina bilietai.lt