Sprendimas įsigyti elektromobilį yra skatintinas ir svarbus žingsnis link tvaresnės ateities. Tačiau prieš įsigyjant elektromobilį būtina atidžiai apgalvoti keletą detalių, kad būtumėte tikri, jog jis jums tinka.
- Įkrovimo tinklas
Įkrovimo stotelių prieinamumas yra labai svarbus veiksnys galvojant apie elektromobilio įsigijimą. Todėl prieš pirkdami patikrinkite, ar jūsų vietovėje yra pakankamai elektromobiliams skirtų įkrovimo stotelių, ypač maršrutuose, kuriais dažniausiai keliaujate.
Net ir tais atvejais, kai turite namų įkrovimo infrastruktūrą, kai kuriais atvejais gali tekti pasikliauti viešuoju įkrovimo tinklu. Laimei, šiandien pasinaudojus www.carone.app mobiliąja programėle įkrauti savo elektromobilį yra gerokai paprasčiau.
Viešųjų įkrovimo stotelių tinklas Lietuvoje sparčiai plečiasi. Be to, jų skaičius sparčiai auga ir kitose Europos šalyse. Tačiau kai kuriose kaimo vietovėse prieinamumas yra labiau ribotas. Todėl turėtumėte į tai atsižvelgti.
- Akumuliatoriaus veikimo nuotolis
Svarbiausias aspektas, į kurį reikia atsižvelgti prieš renkantis elektrinį automobilį, yra jo veikimo nuotolis, todėl galutinį sprendimą reikia priimti įvertinus savo poreikius.
Kad galėtumėte susidaryti aiškesnį vaizdą, 2022 m. atliktame tyrime, kuriame dalyvavo 46 000 transporto priemonių 17 šalių, nustatyta, jog 86 proc. rinkoje esančių elektromobilių be įkrovimo įveikia daugiau kaip 98 proc. kelionių Europoje.
Taip pat nustatyta, kad vidutinis nuvažiuojamas atstumas nuo 211 km 2015 m. padidėjo iki 350 km 2021 m., o tai yra net 65 proc. Dažnai daugelis žmonių, kaip parodė šis tyrimas, yra linkę nepakankamai įvertinti automobilių nuvažiuojamą atstumą, todėl turėtumėte gerai pagalvoti, koks akumuliatoriaus veikimo nuotolis jums būtų optimaliausias.
Jei nekeliate pakankamai specifinių reikalavimų, mieste puikiai tiks elektromobilis, kurio nuvažiuojamas atstumas yra 200-350 km. Todėl tokio veikimo nuotolio elektromobilį greičiausiai turėsite įkrauti tik kas dvi ar tris dienas. Be to, jei gyvenate mieste, gali būti efektyviau pasirinkti nedidelį elektromobilį.
Tačiau, jei numatote, jog jums reikės įveikti didesnius atstumus ir norite nuvažiuoti net 400 kilometrų per dieną, rekomenduojama įsigyti elektromobilį su didesnės talpos akumuliatoriumi.
- Įkrovimo laikas
Elektromobilio įkrovimo laikas gali labai skirtis priklausomai nuo tam tikrų veiksnių, iš kurių svarbiausi yra įkrovimo taško galia, didžiausia galia, kurią gali sugerti akumuliatorius, ir akumuliatoriaus talpa.
Elektromobilio įkrovimo laiką galima apskaičiuoti dalijant akumuliatoriaus talpą iš turimos įkrovimo galios. Teoriškai 50 kWh akumuliatorių galima visiškai įkrauti per 30 minučių, naudojant 100 kW galią, ir per 20 minučių, naudojant 150 kW galią.
Tačiau praktikoje įkrovimo galia priklauso nuo kitų kintamųjų, pavyzdžiui, akumuliatoriaus temperatūros ir likusio įkrovimo procento. Pavyzdžiui, jei kalbėtume apie vidutinį elektromobilio modelį, kurio rida yra apie 450 km ir kurį galima įkrauti 150 kW nuolatinės srovės galia viešoje įkrovimo stotelėje, įkrovimas nuo 20 % iki 80 % įkrovos gali trukti apytiksliai 20-25 min.
Tuo tarpu namų įkrovimo stotelėse, kurios turi mažesnę galią, kompaktiškas elektromobilis bus visiškai įkrautas per 9-10 valandų, o vidutinio dydžio automobilis – per 12 valandų. Todėl prieš nuspręsdami įsigyti vieną ar kitą elektromobilio modelį, būtinai atsižvelkite į tai, kiek laiko galite skirti elektromobilio įkrovimui.
- Išlaidos
Kai kalbama apie elektromobilio įsigijimą, pradinė pirkimo kaina nėra vienintelis veiksnys, į kurį reikėtų atsižvelgti. Nors pastaroji gali būti didesnė nei įprastinės benzinu ar dyzelinu varomos transporto priemonės, bendros išlaidos, atsižvelgiant į visą transporto priemonės gyvavimo ciklą, gali būti gerokai žemesnės.
Išlaidos elektrai yra mažesnės nei degalams. Ir nors elektros kaina priklauso nuo laikotarpio bei vyriausybės politikos, paprastai įsigijus elektrinį hečbeką, kuris yra vienas dažniausių pasirinkimų, metinės išlaidos sudarys apie 500 eurų, o benzininio automobilio – daugiau nei 1 000 eurų.
Kalbant apie elektromobilio techninę priežiūrą, elektromobiliams reikia mažiau mechaninių komponentų, todėl jų techninės priežiūros išlaidos yra mažesnės nei įprastų transporto priemonių. Skaičiuojama, kad paprastai vidutinės metinės elektromobilio techninės priežiūros išlaidos yra apie 180 EUR, o benzininių automobilių – 310 EUR.
Kita vertus, nereikėtų pamiršti ir elektromobilio baterijos. Jei ją prireikia keisti, tenka patirti labai dideles išlaidas. Nepaisant to, elektromobiliams taikomos mokesčių lengvatos ir mažesnės draudimo išlaidos, todėl ilgainiui jie tampa ekonomiškesni.
- Elektromobilio vairavimo patirtis
Elektromobiliai siūlo visiškai kitokią vairavimo patirtį nei įprastos transporto priemonės. Jie paprastai yra tylesni, nes juose nėra vidaus degimo variklio, ir pasižymi momentiniu sukimo momentu, todėl pagreitėjimas gali būti daug sklandesnis ir greitesnis.
Dėl to elektromobilio vairavimas tampa malonesnis ir jautresnis – tai ypač jaučiama transporto priemonę eksploatuojant mieste. Nereikėtų pamiršti, kad daugelyje elektromobilių yra įrengtos ir pažangios pagalbos vairuotojui technologijos, dar labiau pagerinančios vairavimo patirtį.
- Elektromobilių perpardavimo vertė
Elektromobilių rinka sparčiai keičiasi, todėl perpardavimo vertė gali skirtis bėgant metams. Naujesni elektrinių transporto priemonių modeliai su didesniu įveikiamu atstumu paprastai geriau išlaiko savo vertę. Todėl turėtumėte pagalvoti apie patikimų gamintojų elektromobilį, kuriam yra suteikiama garantija.
Be abejo, kartu turėtumėte palyginti elektromobilių modelius, kurie geriausiai išsaugo savo perpardavimo vertę.
Elektromobilio įsigijimas turėtų būti gerai apgalvotas
Elektromobilio įsigijimas yra labai svarbus sprendimas, kurį būtina priimti gerai įvertinus savo lūkesčius ir transporto priemonei keliamus reikalavimus. O kadangi elektromobiliai labai sparčiai populiarėja, turite atsižvelgti ne tik į konkrečios transporto priemonės savybes, bet ir į pagalbinę ekosistemą.