Kai kurie įspūdingiausi archeologiniai atradimai pakeitė mūsų supratimą apie senovės civilizacijas, kultūras ir istoriją. Kviečiame apžvelgti žymiausius ir reikšmingiausius iš jų:
1. Tutanchamono kapas (1922 m.) – Egiptas
Jaunojo faraono Tutanchamono kapas, kurį Hovardas Karteris atrado Karalių slėnyje, yra vienas garsiausių archeologinių radinių. Kapavietė buvo pripildyta tūkstančių lobių, tarp jų – ikoniškoji auksinė laidojimo kaukė, suteikusi mums didžiulę galimybę susipažinti su senovės Egipto laidojimo praktika ir karališkuoju gyvenimu. Stebėtina, kad kapavietė išliko beveik nepažeista, o tai retas atvejis, nes senovės Egipte kapavietės dažnai būdavo apiplėšinėjamos.
2. Terakotinė armija (1974 m.) – Kinija
Kinijos Sianio mieste ūkininkai, kasdami šulinį, atsitiktinai aptiko Terakotinę armiją – didžiulę natūralaus dydžio molinių kareivių kolekciją, palaidotą kartu su pirmuoju Kinijos imperatoriumi Qin Shi Huangu 210-209 m. pr. m. e. Čia yra daugiau kaip 8 000 karių, vežimų ir arklių, visi jie sudėtingai detalizuoti, ir nėra dviejų vienodų figūrų. Jis turėjo saugoti imperatorių pomirtiniame gyvenime ir yra vienas didžiausių archeologinių radinių istorijoje.
3. Rozetės akmuo (1799 m.) – Egiptas
Per Napoleono kampaniją Egipte prancūzų kareivių atrastas Rozetės akmuo buvo raktas į egiptietiškų hieroglifų iššifravimą. Akmenyje buvo tas pats tekstas, užrašytas trimis rašmenimis: graikų, demotiniu egiptiečių ir hieroglifų rašmenimis. Palyginę žinomą graikų kalbą, mokslininkai, ypač Jeanas-François Champollionas, sugebėjo įminti hieroglifų kodą ir atskleisti didelę dalį senovės Egipto istorijos.
4. Maču Pikču (1911 m.) – Peru
Amerikiečių tyrinėtojas Hiramas Binghamas iš naujo atrado Maču Pikču, „dingusį inkų miestą“, aukštai Peru Anduose. Šis stulbinantis inkų miestas šimtmečius buvo paslėptas nuo ispanų užkariautojų ir šiuolaikinio pasaulio. Gerai išlikę griuvėsiai, terasos ir šventyklos atskleidžia sudėtingą inkų civilizacijos architektūrinį ir žemės ūkio meistriškumą.
5. Kumrano rankraščiai (1947-1956 m.) – Izraelis
Netoli Negyvosios jūros esančiose olose rasti vieni seniausių žinomų hebrajiškos Biblijos rankraščių, datuojamų III a. pr. m. e. Šie daugiau kaip 2000 metų saugoti ritiniai suteikia neįkainojamų žinių apie žydų bendruomenių religinę ir socialinę praktiką Antrosios šventyklos laikotarpiu ir padarė didžiulę įtaką Biblijos mokslui.
6. Giobekli Tepė (1994 m.) – Turkija
Giobekli Tepė, dažnai vadinama pirmąja pasaulio šventykla, yra senovinė archeologinė vietovė pietryčių Turkijoje, kurios amžius siekia apie 12 000 metų, t. y. 6 000 metų anksčiau nei Stounhendžo. Monumentalios akmeninės struktūros ir sudėtingi raižiniai rodo, kad ankstyvieji žmonės statė sudėtingas religines ar bendruomenines vietas dar prieš atsirandant žemdirbystei, o tai paneigia ilgai vyravusias prielaidas apie civilizacijos raidą.
7. Pompėja (1748 m.) – Italija
Senovės Romos miestas Pompėja buvo palaidotas po ugnikalnio pelenais, kai 79 m. po Kristaus išsiveržė Vezuvijaus kalnas. XVIII a. iš naujo atrasti miesto griuvėsiai buvo neįtikėtinai gerai išsilaikę. Archeologai rado pastatų, freskų ir net laike sustingusių žmonių palaikų, kurie vaizdžiai atspindi senovės Romos kasdienį gyvenimą.
8. Anglo-saksų laivo kapavietė (Sutton Hoo, 1939 m.) – Anglija
Sutton Hoo kapavietėje Suffolke, Anglijoje, buvo aptiktas ankstyvųjų viduramžių lobis, įskaitant anglosaksų laivo palaidojimą ir ginklų, šarvų bei lobių kolekciją. Garsiausias radinys – apeiginis šalmas, kuris, kaip manoma, priklausė anglosaksų karaliui ir suteikė įžvalgų apie ankstyvąją Anglijos istoriją ir perėjimą nuo pagoniškos prie krikščioniškos kultūros.
9. Liusi (1974) – Etiopija
„Liusi“, 3,2 mln. metų senumo hominidų skeleto, atradimas Etiopijos Afaro regione buvo revoliucinis. Liusi, priskiriama Australopithecus afarensis, pateikė labai svarbių įrodymų apie žmogaus evoliuciją, parodydama, kad ankstyvieji hominidai vaikščiojo vertikaliai, o tai yra esminis mūsų evoliucijos istorijos etapas.
10. Karališkoji Ašurbanipalo biblioteka (XIX a.) – Irakas
Šioje bibliotekoje, rastoje Ninevijoje, VII a. pr. m. e., yra daugiau kaip 30 000 molinių lentelių, užrašytų dantiraščiu. Garsiausia iš jų – Gilgamešo epas, vienas seniausių žinomų literatūros kūrinių. Biblioteka atskleidžia plačias asirų imperijos žinias ir jos intelektualinius ieškojimus.
11. Lasko olos piešiniai (1940 m.) – Prancūzija
Pietvakarių Prancūzijoje paauglių atrastame Lasko urve yra vieni geriausių priešistorinio urvinio meno pavyzdžių, datuojamų maždaug 17 000 metų. Ryškiuose paveiksluose vaizduojami įvairūs gyvūnai ir medžioklės scenos, taip pat galima susipažinti su ankstyvųjų žmonių tikėjimu ir kasdieniu gyvenimu.
12. Antikiteros mechanizmas (1901 m.) – Graikija
Šis senovinis analoginis kompiuteris, rastas sudužus laivui prie Graikijos Antikiteros salos krantų, datuojamas maždaug 100 m. pr. m. e. Jis buvo naudojamas astronominėms padėtims ir užtemimams nuspėti, o tai liudija apie senovės pasaulio pažangų astronomijos ir inžinerijos supratimą. Jis dažnai laikomas pirmuoju žinomu sudėtingu mechaniniu prietaisu.
Šaltinis: pamatyti.lt