Vilniaus oro uosto išvykimo terminale pristatyta nauja iniciatyva, leisianti keliautojams pasiskolinti norimas knygas ir jas perskaityti oro uoste arba skrydžių metu. Knygų lentynoje, prie kurios užpildymo prisidėjo daugiau nei dvidešimt leidyklų, įvairaus amžiaus keliautojai ras naujausius grožinės ir negrožinės literatūros kūrinius lietuvių bei anglų kalbomis.
„UNESCO literatūros miestu dar 2021 m. pripažintas Vilnius skatina sostinės gyventojus ir svečius ne tik keliauti, bet ir skaityti. Naujoji knygų keliautojams lentyna – tai kvietimas dalytis knygomis ir kurti bendruomeniškumo jausmą net tokiose dinamiškose erdvėse kaip oro uostas. Džiaugiuosi, jog Vilniuje atveriame dar vieną erdvę kultūrai ir kūrybai – šis projektas neabejotinai prisidės prie skaitymo kultūros skatinimo“, – sakė Vilniaus vicemerė Simona Bieliūnė.
„Naujasis Vilniaus oro uosto terminalas savyje talpina ne tik naujausias technologijas, bet ir aukštos kokybės sprendimus, kurie keliautojams padėtų nusiraminti laukiant skrydžių. Ne paslaptis, kad dėl jaučiamo streso daugybė žmonių į oro uostą atkeliauja gerokai per anksti, todėl naujoji knygų skaitymo erdvė neabejotinai taps dar vienu laiko oro uoste praleidimo būdu. Šį kultūrinį kontekstą puikiai papildo ir tai, kad nuo šių metų Vilniaus oro uostas turi simbolinį M. K. Čiurlionio vardą“, – sakė Lietuvos oro uostų (LTOU) vadovas Simonas Bartkus.
Knygų lentynoje – kūriniai lietuvių ir anglų kalbomis
Vilniaus literatūros miesto knygų lentyna įkurta Vilniaus oro uosto išvykimo terminalo laukimo zonoje 2 aukšte. Šioje erdvėje keliautojai turės galimybę norimas knygas skaityti belaukiant skrydžių, o labiausiai patikusius kūrinius – ir pasiimti su savimi į kelionę.
Grįžus į Vilnių, knygą galima patogiai grąžinti keliais būdais: palikti Vilniaus oro uosto Atvykimo salėje esančiame Go Vilnius stendo Knygomate, grąžinti į lentyną išvykimo salėje arba atnešti į Vilniaus literatų namus, įsikūrusius Šv. Jono g. 11.
Prie Vilniaus miesto savivaldybės ir VšĮ „Vilnius, UNESCO literatūros miestas“ iniciatyvos, naujame oro uosto išvykimo terminale įkurdinti knygų lentyną, prisidėjo daugiau nei dvidešimt šalies leidyklų, padovanojusių naujausias grožinės ir negrožinės literatūros knygas įvairaus amžiaus skaitytojams. Atskira lentyna bus skirta leidiniams apie Vilnių, o keliautojai iš svetur ras lietuvių literatūros knygų anglų kalba.
„Pastaruoju metu daug kalbame apie tai, kokią galią žmonėms, jų sprendimams ir pasirinkimams turi kultūra. Tai, jog Vilnius yra literatūros miestas, daug pasako apie miestą ir jo žmones. Skaitymas padeda mums pažinti pasaulį, atrasti kitus ir kitokius, kartais susitapatinti ir mokytis empatijos. Tuo pačiu skaityti reiškia norėti suprasti kitą. Ne vienam keliaujančiam knygos tampa draugais ir palydovais, todėl labai džiugu, kad Vilniaus oro uoste atsirado vieta, kurioje galima bus atrasti knygą prieš skrydį. Džiugina, jog leidėjai šiai bibliotekai mielai dovanojo knygų. Tai įrodymas, jog skaitymo malonumu galima dalintis“, – teigia VšĮ „Vilnius, UNESCO literatūros miestas“ direktorė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė.
Iniciatyvos pristatyme – unikalios dirbtuvės ir pasakojimai
Vilniaus literatūros miesto knygų lentynos naujame oro uosto išvykimo terminale atidarymo dalyviai ir skrydžių laukiantys keliautojai taip pat galėjo dalyvauti edukaciniame užsiėmime bei diskusijoje apie literatūrą ir keliones.
Knygų lentynos pristatymą lydėjo rašytojos, gidės Rūtos Norkūnės vedamos kūrybinės dirbtuvės „Istorijos, žmonės, Vilnius“, kurių metu buvo kuriami unikalūs rankų darbo knygų skirtukai. Renginį pratęsė literatūrologės Dovilės Kuzminskaitės ir keliautojo, rašytojo Nariaus Kairio diskusija apie jo kelionių esė knygą „Yura yura. 88 šventyklų kelias“.
Vilnius – UNESCO literatūros miestas
2021 m. lapkritį Vilniui buvo suteiktas UNESCO literatūros miesto statusas. Vilnius yra pirmasis Lietuvos miestas, kuriam suteiktas UNESCO literatūros miesto statusas UNESCO kūrybinių miestų tinkle.
Įsitraukdama į literatūros miestų tinklo veiklas, VšĮ „Vilnius, UNESCO literatūros miestas“ organizuoja renginius, skirtus rašytojų ir kitų literatūros lauko profesionalų tobulėjimui, užsienio rašytojų rezidencijas sostinėje, inicijuoja edukacines veiklas suaugusiems ir vaikams, rengia literatūros ekskursijas. Įstaigos įkurtuose Vilniaus literatų namuose veikia jaunųjų rašytojų klubas, knygų klubai, kūrybinės dirbtuvės. Bendradarbiaujant su leidyklomis ir autoriais, organizuojami knygų pristatymai, susitikimai su rašytojais ir vertėjais.
Nuotraukos Sauliaus Žiūros.