Pirmadienį paskelbta apie Europos aljansą „OpenEuroLLM Project“, kurio užduotis – kurti atvirojo kodo dirbtinio intelekto (DI) modelius. Projektą remia Europos Komisija, kuri jam taip pat suteikė Strateginių technologijų Europai platformos (STEP) antspaudą, pripažindama jį svarbiu technologiniu projektu. Grupė siekia sukurti daugiakalbių didžiųjų kalbos modelių (LLM) šeimą, kuri gebėtų kalbėti visomis Europos Sąjungos (ES) kalbomis. Šie modeliai taip pat bus kuriami skaidriai ir atitiks bloko reguliavimo sistemą.
Europos Komisija remia „OpenEuroLLM“ projektą
Projektas „OpenEuroLLM“ pranešime spaudai nurodė, kad dirbtinio intelekto modelių kūrimo darbus pradėjo vasario 1 d. Projektą sudaro 20 Europos mokslinių tyrimų institucijų, įmonių ir EuroHPC centrų konsorciumas, kurį koordinuoja Janas Hajičius (Jan Hajič) iš Čekijos Karolio universiteto, o jo vienas iš vadovų yra Peteris Sarlinas (Peter Sarlin), vienas iš AMD Silo AI įkūrėjų.
Projektas „OpenEuroLLM“ planuoja sukurti didelio našumo daugiakalbių LLM šeimą, kuri bus pristatyta atvirojo kodo bendruomenei ir skirta komercinėms, pramoninėms ir viešosioms paslaugoms. Projekto organizatoriai patvirtino, kad jis laikysis griežtos ES reguliavimo politikos ir skaidriai vykdys duomenų įgijimą.
Kai tik dirbtinio intelekto modeliai bus prieinami, projektas taip pat viešai paskelbs dirbtinio intelekto modelių dokumentaciją, mokymo ir testavimo kodą bei vertinimo rodiklius. Tai bus daroma siekiant užtikrinti, kad LLM būtų galima tiksliai pritaikyti ir instruktuoti pagal konkrečius pramonės ir viešojo sektoriaus poreikius.
„Skaidrūs ir reikalavimus atitinkantys atvirojo kodo modeliai demokratizuos prieigą prie aukštos kokybės dirbtinio intelekto technologijų ir sustiprins Europos įmonių gebėjimą konkuruoti pasaulinėje rinkoje, o viešųjų organizacijų – kurti veiksmingas viešąsias paslaugas“, – priduriama pranešime spaudai.
Pažymėtina, kad Europos Komisija jau finansavo projektą „OpenEuroLLM“ pagal programą „Skaitmeninė Europa“ ir tikimasi, kad artimiausiomis savaitėmis jis sulauks daugiau investuotojų. Kol kas nėra jokio plano, kada šie modeliai bus išleisti ir į kokią sritį jie bus orientuoti.