Pasaulyje yra begalė nuostabių pastatų, išsiskiriančių architektūriniu grožiu, istorine reikšme ar inovacijomis. Kviečiame apžvelgti dešimt vienų įdomiausių, įžymiausių architektūrinių stebuklų, kurių kiekvienas atspindi unikalų stilių ir istoriją:
1. Sagrada Familia, šv. šeimos bažnyčia (Barselona, Ispanija)
Architektas: Antoni Gaudi, 1882 m.–iki dabar.
Tai didingas modernistinės architektūros šedevras, po daugiau nei 140 metų vis dar statoma bazilika. Jos sudėtingi fasadai ir siurrealistinės organinės formos kasmet pritraukia milijonus lankytojų.
2. Burdž Chalifa, Dubajaus bokštas (Dubajus, JAE)
Architektai: Adrian Smith, Marshall Strabala, George J. Efstathiou, 2010 m.
Aukščiausias pasaulio pastatas, siekiantis 828 m. Jo elegantiškas dizainas ir stiklinis fasadas įkūnija futuristinę Dubajaus panoramą.
3. Sidnėjaus operos rūmai (Sidnėjus, Australija)
Architektas: Jørn Utzon, 1973 m.
Sidnėjaus operos teatras, garsėjantis savo burę primenančiais korpusais, yra XX a. architektūros ikona. Jo dizainas – tai modernios inžinerijos ir estetinių naujovių dermė.
4. „Fallingwater“, Krentantis vanduo (Pensilvanija, JAV)
Architektai: Frank Lloyd Wright, William Wesley Peters, 1964 m.
Šis namas garsėja gamtos ir architektūros integracija. Pastatytas virš krioklio, „Fallingwater“ įkūnija organinę architektūrą ir yra modernaus dizaino paminklas.
5. Tadž Mahalas (Agra, Indija)
Architektas: Ustad Ahmad Lahauri, 1648 m.
Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtrauktas Tadžmahalas yra stulbinantis Mogolų architektūros pavyzdys, pastatytas kaip mauzoliejus imperatoriaus Šacho Džahano žmonai. Dėl marmurinio fasado ir sudėtingų inkrustacijų tai vienas gražiausių pasaulio statinių.
6. Gugenheimo muziejus (Bilbao, Ispanija)
Architektas: Frank Gehry), 1997 m.
Titanu dengtos Gugenheimo muziejaus plazdančios formos sulaužė muziejų architektūros tradicijas. Dėl savo kreivių ir netradicinių formų jis tapo avangardinio dizaino simboliu.
7. Petra (Jordanija)
II–I a. pr. m. e.
Didžiulė archeologinė vietovė Petra garsėja uolose iškalta architektūra ir vandentiekio kanalų sistema. Senovinis nabatėjų miestas, įskaitant kultinį Al-Khazneh (iždą), yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir yra vienas iš naujųjų septynių pasaulio stebuklų.
8. Luvro piramidė (Paryžius, Prancūzija)</strong
Architektas: Ieoh Ming Pei, 1989 m.
Ši stiklo ir metalo piramidė, tarnaujanti kaip pagrindinis įėjimas į Luvro muziejų, ryškiai kontrastuoja su klasikine Luvro rūmų architektūra, todėl iš karto tampa atpažįstamu šiuolaikiniu orientyru.
9. „The Shard“, liet. skeveldra (Londonas, Jungtinė Karalystė)
Architektas: Renzo Piano, 2009 m.
Futuristinis dangoraižis „The Shard“ yra aukščiausias pastatas Jungtinėje Karalystėje. Jo aštri, stiklinė išorė sudaro milžiniško stiklo skardžio, perskrodžiančio Londono panoramą, įspūdį.
10. Lotoso šventykla (Naujasis Delis, Indija)
Architektas: Fariborz Sahba, 1986 m.
Šie bahajų maldos namai, kurių forma primena lotoso žiedą, garsėja ramiu grožiu ir simetrija. Pagaminta iš marmuro, ji yra tyrumo ir ramybės simbolis, traukiantis visų religijų lankytojus.
Kiekvienas iš šių pastatų yra meno, kultūros ir naujovių susiliejimas, todėl jie yra architektūros stebuklai, žavintys milijonus žmonių visame pasaulyje.