Pamatyti
  • Laisvalaikis
  • Kinas
  • Sportas
  • Technologijos
  • Receptai
  • Auto
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
PAMATYTI.LT
  • Laisvalaikis
  • Kinas
  • Sportas
  • Technologijos
  • Receptai
  • Auto
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Pamatyti.lt
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pavasario paradoksas: kas rizikuoja patekti į pavasarinės depresijos spąstus?

Paulius Liškauskas
2025-03-20
Aktualijos, Gyvenimas, Sveikata
Laikas: 3 min skaitymo
Pradžia Aktualijos
Dalintis FacebookDalintis X

Psichikos sveikatos specialistai pažymi, kad sezoniniai pokyčiai pavasarį ne visiems žmonėms sukelia teigiamų emocijų ar energijos antplūdį. Šiuo metu kai kurie asmenys gali patirti emocinį ir fizinį diskomfortą ar net pavasarinės depresijos, dar vadinamo atvirkštiniu sezoniniu afektiniu sutrikimu, simptomus. Dėl šios priežasties itin svarbu laiku atpažinti nerimą keliančias būsenas, o prireikus pagalbos kreiptis į specialistus. Kasmet kovo 20 d. minint Tarptautinę laimės dieną, siekiama atkreipti dėmesį į emocinės gerovės ir laimės svarbą žmonių asmeniniame ir visuomenės gyvenime.

 

Metų laikai reikšmingai veikia savijautą

Kiti straipsniai

Vasaros sezono įtaka kainoms ir vartojimui: kaip keisis gyventojų finansinė padėtis?

Vasaros sezono įtaka kainoms ir vartojimui: kaip keisis gyventojų finansinė padėtis?

2025-07-09
Mažiau streso, daugiau poilsio: kaip suplanuoti šeimos biudžetą vasaros atostogoms

Mažiau streso, daugiau poilsio: kaip suplanuoti šeimos biudžetą vasaros atostogoms

2025-07-08

 

Laimės jausmas nėra nuolatinė būsena – ji dažniau išgyvenama tam tikrais momentais, priklausomai nuo įvairių objektyvių gyvenimo aplinkybių bei subjektyvių asmenybės savitumų. 2024 m. Kolumbijos universiteto mokslininko Iano Hohmo bei jo kolegų tyrimas atskleidė, jog sezonų kaita veikia nuotaiką ir daro įtaką emociniams, pažintiniams bei elgesio procesams.

 

Metais anksčiau (2023 m.) Kembridžo universiteto mokslininkų Davido G. Blanchflowerio bei Alekso Brysono atliktas tyrimas parodė, kad apklaustieji laimingiausi jautėsi liepos mėnesį, o mažiausiai laimingi – sausį. Moterys laimingesnės nei vyrai jautėsi ir kovą, tačiau pastarieji už moteris geriau jautėsi rudens mėnesiais.

 

Pasak psichologės Rimantės Šilauskienės, pavasarį dienoms ilgėjant mažėja natūralaus hormono melatonino, atsakingo už miegą ir poilsį, lygis, todėl žmonės dažniausiai jaučiasi žvalesni bei energingesni. Tuo pačiu metu padidėja serotonino kiekis, kuris stiprina laimės pojūtį, ir dopamino, susijusio su motyvacija, lygis. Dėl šių pokyčių pavasarį žmonės natūraliai tampa aktyvesni, linkę daugiau bendrauti ir atkakliau siekti savo tikslų.

 

„Ilgesnės dienos prisideda prie sezoninio afektinio sutrikimo, kurį galima vadinti viena iš depresijos formų, simptomų mažinimo, o saulės šviesa padeda mažinti socialinę izoliaciją, skatindama žmones daugiau bendrauti. Pavasariniai aplinkos pokyčiai psichologiškai sukelia atsinaujinimo, optimizmo bei naujos pradžios jausmą. Tai susiję su mūsų smegenų gebėjimu susieti aplinkos pokyčius su emocine būsena“, – teigia psichologė.

 

Nuo pavasarinės depresijos dažniau kenčia moterys

 

Šilauskienės teigimu, sezoninis afektinis sutrikimas dažniau pasireiškia moterims nei vyrams. Tai lemia fiziologinių, hormoninių svyravimų bei biologinio jautrumo ir psichologinių veiksnių sąveika, taip pat socialiniai bei emociniai aspektai.

 

„Dėl seratonino glaudaus ryšio su moterišku hormonu estrogenu staigūs šviesos pokyčiai gali turėti reikšmingos įtakos nuotaikos svyravimams. Melatonino disbalansas pavasarį gali lemti nuovargį, dirglumą ir miego sutrikimus, kurie, savo ruožtu, sukelia emocinį nestabilumą. Moterys intensyviau reaguoja į stresą ir aplinkos pokyčius, dažnai kenčia nuo nemigos, todėl jų nuotaika yra labiau priklausoma nuo sezono kaitos. Kai kurios moterys pavasarį vietoje laukiamo palengvėjimo patiria emocinių resursų išsekimą – šis paradoksalus reiškinys gali sukelti apatiją, dirglumą ar net depresiją, o ne trokštamą energijos antplūdį“, – aiškina psichologė.

 

Ekspertė atkreipia dėmesį, jog svarbu mokėti atpažinti sezoninio afektinio sutrikimo simptomus. Visų pirma, tai apatija veikloms, kurios anksčiau kėlė džiaugsmą, tuštumos ir melancholijos jausmas, miego sutrikimai, atsiradę fiziniai simptomai, tokie kaip galvos skausmai ar raumenų įtampa.

 

„Pavasarinė depresija nėra tiesiog laikinas liūdesys – tai psichikos sveikatos sutrikimas, kuris veikia emocijas, mąstymą ir fizinę sveikatą, taip pat daro įtaką žmogaus gebėjimui funkcionuoti visuomenėje, palaikyti socialinius santykius bei dalyvauti kasdienėje veikloje. Ankstyvas pagalbos kreipimasis yra itin svarbus, nes depresija retai praeina savaime, o negydoma gali gilėti“, – įspėja specialistė.

Pavasaris | Freepik

Emocinis atsparumas – lavinamas įgūdis

 

Pasak psichologės, kai kurie žmonės negali patirti laimės būsenos, gyvendami visiško komforto sąlygomis, o kiti, net ir susidūrę su nelaimėmis bei sunkiais išgyvenimais, sugeba rasti džiaugsmo akimirkų. Tai glaudžiai susiję su psichologiniu atsparumu: atsparūs asmenys geba valdyti stresą, įveikti iššūkius ir išlaikyti optimizmą, nesėkmes vertindami kaip galimybes, o gyvenimo smulkmenas – kaip džiaugsmo šaltinius.

 

„Kryptį ir pilnatvę gyvenimui suteikia aiškiai apibrėžti tikslai – nesvarbu, ar tai būtų profesinė veikla, santykiai ar asmeninis tobulėjimas. Asmenys, kurie jaučia, kad jų veiksmai turi prasmę, dažnai patiria didesnį gyvenimo pasitenkinimą. Norint pasiekti pokyčių gyvenime, pirmiausia būtina peržiūrėti savo mąstymą – atpažinti ir keisti destruktyvius įsitikinimus, neigiamus gyvenimo scenarijus bei ugdyti sąmoningumą“, – pataria R. Šilauskienė.

 

Rūpestis psichine sveikata – būtinas

 

Nors dažnai manoma, kad į psichinės sveikatos specialistus verta kreiptis tik tuomet, kai jau išbandyta daugybė būdų savarankiškai sau padėti, „Lietuvos draudimo“ specializuotos rizikos draudimo ekspertas Audrius Zinevičius rekomenduoja nedelsti ir kreiptis pagalbos kuo anksčiau.

 

„Psichologinių sunkumų patiriantys žmonės neretai delsia, nežino, kaip žengti pirmą žingsnį ieškant pagalbos, juos gali stabdyti ir ilgos eilės pas psichikos sveikatos specialistus savo gydymo įstaigoje. Svarbu priminti, kad pagalbą suteikti bus daug paprasčiau, jei problema nėra įsisenėjusi, tad delsti nereikėtų“, – sako A. Zinevičius.

 

Emocinė sveikata vis dažniau laikoma tokia pat svarbia kaip ir fizinė, todėl vis daugiau žmonių pradeda skirti dėmesio jos priežiūrai. „Lietuvos draudimo“ ekspertas pastebi, kad tam gali pasitarnauti privataus sveikatos draudimo paslauga, kurią renkasi vis daugiau gyventojų, o nemažai darbdavių sveikatos draudimą suteikia, kaip papildomą naudą savo darbuotojams.

 

Visgi svarbu nepamiršti, kad mokamos paslaugos kompensuojamos tik tuo atveju, jei psichologas ar psichoterapeutas turi licenciją ir dirba ją turinčioje gydymo įstaigoje.

 

Patarimai, kaip pasirūpinti savo emocine gerove

 

  • Skirkite laiko prasmingai veiklai: savanorystei, hobiams, karjeros planų įgyvendinimui;
  • Išbandykite sąmoningumo praktikas: gilų kvėpavimą, stebėkite savo emocijas, mintis, kūno pojūčius – tai padės išlikti dabarties momente;
  • Praktikuokite dėkingumą – taip sutelksite dėmesį į teigiamus išgyvenimus ir nukreipsite mintis nuo stresą keliančių faktorių į asmeninį pasitenkinimą.
  • Nustatykite sveikas ribas tarp darbo ir laisvalaikio. Tai padės išvengti emocinio perdegimo ar kognityvinės perkrovos;
  • Nepamirškite kūrybinės veiklos (piešimo, muzikavimo, dienoraščio rašymo) – tai išlaisvina emocijas;
  • Puoselėkite pasitikėjimu grįstus santykius. Artimųjų, draugų ar palaikymo grupių pagalba didina atsparumą stresui;
  • Reguliariai sportuokite – tai gerina nuotaiką, mažina nerimą;
  • Rūpinkitės kokybišku miegu, kuris būtinas emocijų reguliavimui – pastovus miego režimas gerina kognityvines ir emocines funkcijas;
  • Skirkite dėmesio subalansuotai mitybai ir prisiminkite, kad per didelis kofeino, cukraus ar alkoholio vartojimas gali sukelti nuotaikos svyravimus.
Žymos: Psichologija

Kiti straipsniai

Vėluojančios mėnesinės, kraujavimas dukart per mėnesį ir staigūs nuotaikų svyravimai – ar tai normalu?
Gyvenimas

Vėluojančios mėnesinės, kraujavimas dukart per mėnesį ir staigūs nuotaikų svyravimai – ar tai normalu?

2025-07-08
Vasaros palydovė – dehidratacija: kas išduoda skysčių trūkumą ir kodėl vandens gali nepakakti?
Gyvenimas

Vasaros palydovė – dehidratacija: kas išduoda skysčių trūkumą ir kodėl vandens gali nepakakti?

2025-07-01
Gurmaniški nuotykiai: 10 patiekalų, kuriuos bent kartą turite paragauti keliaujant
Gyvenimas

Kaip suderinti norą sulieknėti ir gerą savijautą? 4 esminės taisyklės

2025-06-29
Koks sportas gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?
Gyvenimas

Koks sportas gali padėti prailginti gyvenimo trukmę?

2025-06-28
Suaktyvėję GPS trikdžiai kelia nerimą keliaujant, bet ne bendraujant: mobilusis ryšys išlieka stabilus
Aktualijos

Suaktyvėję GPS trikdžiai kelia nerimą keliaujant, bet ne bendraujant: mobilusis ryšys išlieka stabilus

2025-06-27
Šeštadienį bus atidarytas eismas Sargėnų estakada
Aktualijos

Šeštadienį bus atidarytas eismas Sargėnų estakada

2025-06-27
Celiulitas vasarą: ar įmanoma jį sušvelninti?
Grožis

Celiulitas vasarą: ar įmanoma jį sušvelninti?

2025-06-27
Lietus
Sveikata

Peršalimas vasarą: vaistininkė pataria, kokių klaidų verčiau nedaryti

2025-06-26
Aš esu šaulys: žymūs Lietuvos žmonės dalijasi savo istorijomis
Gyvenimas

Aš esu šaulys: žymūs Lietuvos žmonės dalijasi savo istorijomis

2025-06-20

Rekomenduojame

Penktadienio 13-oji: iš kur atsirado tiek baimių ir prietarų?

Penktadienio 13-oji: iš kur atsirado tiek baimių ir prietarų?

2024-09-12
Samsung Galaxy Z Flip 7

Būsimo „Samsung Galaxy Z Flip 7“ rakursai rodo nedidelius dizaino pokyčius

2025-02-27
Galaxy S25 Edge

Paaiškėjo „Samsung Galaxy S25 Edge“ kaina Europoje, atminties ir spalvų pasirinkimai

2025-03-17
Katarsis

„Katarsis“ pristato mini albumą: „Jis – apie vienišumą ir atotrūkį nuo gamtos“

2024-05-24
Proneta Proneta Proneta

Naujienos

Futbolas

A lygos turo anonsas: šiauliečiai sieks revanšo Vilniuje

2025-07-11
Gražiausias šeimos laikas ir nepamirštamos akimirkos laukia festivalyje „Naisių vasara 2025“

Gražiausias šeimos laikas ir nepamirštamos akimirkos laukia festivalyje „Naisių vasara 2025“

2025-07-11
Metų proveržis lieka „Neptūne”

Metų proveržis lieka „Neptūne”

2025-07-11
Aviacijos šventė

Aviacijos šventė Kaune: Lietuvos ir Europos virtuozai pasirodymais pagerbs „ANBO“ ir Lietuvos aviacijos kūrėjus

2025-07-11
Verta pamatyti

Naujienos, žinios, įdomybės, patarimai ir apžvalgos iš Lietuvos ir viso pasaulio.

Nauja

Futbolas
Sportas

A lygos turo anonsas: šiauliečiai sieks revanšo Vilniuje

2025-07-11

Lankoma

Samsung Galaxy Z Flip 7
Technologijos

Būsimo „Samsung Galaxy Z Flip 7“ rakursai rodo nedidelius dizaino pokyčius

2025-02-27

Reklama

Proneta Proneta Proneta
  • Rašyti redakcijai
  • Naudojimosi taisyklės
  • Akcininkai
  • Privatumo politika
  • Kontaktai

© 2024 Pamatyti

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Laisvalaikis
  • Kinas
  • Technologijos
  • Receptai
  • Sveikata
  • Auto

© 2024 Pamatyti