Tarptautinės investicinės VMG grupės įmonė, viena didžiausių Europoje lenktos faneros gamintojų „Sakuona“, sėkmingai ištestavo gamybą iš perdirbtų medžiagų, kurios baldų gamyboje iš dalies keis tradicinę medienos žaliavą.
Klaipėdos rajone, Plikių kaime, veikiančios bendrovės vadovas Rolando Bulcis teigia, kad pirmuoju etapu gamyboje ištestuotos trys perdirbtos žaliavos: kavos tirščiai, džinsas ir kanapių pluoštas.
„Eksperimento metu iš kavos tirščių sėkmingai pagaminome trikoję taburetę, iš kanapių pluošto – žurnalinį staliuką. Tuo tarpu įterpdami džinso sluoksnius pagaminome lovos groteles. Mūsų strateginiai partneriai šiuos Lietuvoje įvykusius bandymus įvertino itin palankiai“, – pasakoja R. Bulcis.

Pasak R. Bulcio, nors tai svarbi inovacija šalies mastu, atverianti naują perspektyvą baldų gamintojams, užsienio šalys šioje srityje taip pat pažengusios. Pavyzdžiui, Vokietija, Švedija sulaukia skatinimo iš valstybės institucijų. Valstybės palaikymas, jo teigimu, svarbus dėl to, kad pirminėje stadijoje tokia gamyba brangesnė.
„Šiuo metu gaminiai iš perdirbtų medžiagų yra 20-30 proc. imlesni kaštams nei tradiciniai baldai. Tikimės, kad didėjant gamybos apimtims, kainos taps konkurencingesnės“, – sako R. Bulcis.
Nepaisant to, gamyklos vadovas teigia, jog „VMG Wood Invest“ priklausanti „Sakuona“ tęs strategines investicijas šioje srityje: iki 2026 metų keliamas tikslas pasiekti 5 proc. perdirbtų medžiagų dalį gamyboje, o iki 2027 metų – net 15 proc.
„Vertinant bendrą pasaulinį kontekstą, Lietuva turi pakankamai technologijų ir žinių, tad tik laiko klausimas, kada vis dažniau girdėsime apie naujus produktus, pagamintus iš perdirbtų ar aplinkai draugiškų medžiagų“, – atskleidžia R. Bulcis.
Siekdama praktikoje maksimaliai pritaikyti žiedinės ekonomikos sprendimus, „Sakuona“ itin didelį dėmesį skiria ir gamybos efektyvumui, atliekų mažinimui. Gamykloje šiuo metu atliekų praktiškai nelieka.
„Viską perdirbame ir naudojame iš naujo. Medienos atliekos virsta šilumos energija mūsų katilinėje, o perteklius nukeliauja į VMG grupės medienos plokščių gamyklą Akmenėje“, – aiškina R. Bulcis.
Pernai trisdešimtmetį minėjusioje gamykloje šiuo metu dirba beveik 600 darbuotojų. Įmonės produkcija pasiekia net 52 pasaulio šalis.