Taivano puslaidininkių gamybos bendrovė „Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.“ planuoja daugiau gamyklų Europoje, daugiausia dėmesio skirdama dirbtinio intelekto lustų rinkai, teigia Taivano aukšto rango pareigūnas, nes lustų gamintoja plečia savo pasaulinę įtaką.
„Jie pradėjo statyti pirmąją gamyklą Drezdene, ateityje jau planuoja kelias kitas gamyklas, skirtas įvairiems rinkos sektoriams“, – pirmadienį transliuotame interviu televizijai ‚Bloomberg TV‘ sakė Taivano nacionalinės mokslo ir technologijų tarybos ministras Wu Cheng-wenas.
Wu nenurodė Taivano mikroschemų gamintojo tolesnės plėtros Europoje terminų.
Didžiausia pasaulyje mikroschemų gamintoja TSMC, kuri didžiąją dalį puslaidininkių gamina Taivane, skiria dešimtis milijardų dolerių naujoms gamykloms JAV, Japonijoje ir Vokietijoje steigti, iš dalies siekdama apsisaugoti nuo didėjančios geopolitinės įtampos su Kinija.
Rugpjūčio mėn. pradėta statyti 10 mlrd. eurų vertės mikroschemų gamykla Vokietijos Drezdeno mieste, kuri bus pirmoji jos gamykla Europos Sąjungoje. Maždaug pusę šio projekto finansavimo padengs valstybės subsidijos, o gamyba turėtų prasidėti iki 2027 m. pabaigos.
Wu sakė, kad dirbtinio intelekto rinka, įskaitant JAV bendrovėms „Nvidia Corp.“ ir „Advanced Micro Devices Inc.“ skirtus lustus, bus svarbiausias segmentas, o kitos puslaidininkių bendrovės, turinčios alternatyvius projektus, taip pat gali suteikti galimybių TSMC.
„Galbūt jos gali dirbti ir Europos rinkoje, todėl TSMC to ieško planuodama kelias kitas gamyklas“, – sakė jis ir pridūrė, kad bendrovė turės įvertinti, ar plėstis Drezdene, ar statyti kitose ES dalyse.
Nors įsitvirtinę Europos lustų gamintojai, įskaitant „NXP Semiconductors NV“ ir „Infineon Technologies AG“, daugiausia dėmesio skiria brandžioms technologijoms, skirtoms pramonės ir automobilių sektoriams, Europoje atsirado nemažai naujos kartos lustų kūrėjų, įskaitant Vokietijos įmonę „Black Semiconductor“ ir Nyderlandų įmonę „Axelera AI“.
Užsienyje veikiančios TSMC gamyklos taip pat suteikia galimybių netoliese esančioms šalims ir miestams užsitikrinti tiekėjų investicijas. Atrodo, kad dėl Drezdeno gamyklos laimėtoja gali tapti Čekija, nes Praha ir Taipėjus pastaraisiais metais sustiprino savo santykius.
Pasak Wu, Taivano vyriausybė svarsto galimybę paremti TSMC tiekėjų investicijas Čekijoje, kuri yra netoli Drezdeno. Jis sakė, kad taip pat siekia sudaryti palankesnes sąlygas Taivano ir Čekijos akademikų bendroms mokslinių tyrimų ir plėtros programoms.
Praha palaiko oficialius diplomatinius santykius su Pekinu, tačiau su Taipėjumi mezga glaudesnius prekybinius ir neformalius ryšius. Keli Taivano aukšto rango pareigūnai, įskaitant Wu, per pastaruosius metus lankėsi Čekijoje. Buvusi Taivano Prezidentė Tsai Ing-wen taip pat lankosi šioje šalyje, kuri yra pirmoji jos kelionės po Europą stotelė.
Atskirai Wu sakė, kad tikisi, jog Taivano lustų įmonės patirs tolesnį spaudimą plėsti veiklą JAV, nepaisant lapkričio mėn. vyksiančių prezidento rinkimų rezultatų. TSMC iki šiol pažadėjo daugiau kaip 65 mlrd. dolerių trims gamykloms Arizonoje kurti.
„Trumpuoju laikotarpiu Taivano bendrovėms galbūt tai skausminga, nes persikėlus ten joms bus brangiau“, – sakė jis. „Tačiau ilgainiui, mano požiūriu, gal tai atsipirks dėl tobulėjimo galimybių“.