Penktadienio rytą lyg žaibas iš giedro dangaus Lietuvą apskrieji žinia: „Teltonika“ stabdo 3,5 mlrd. eurų investicijas. „Teltonika“ pagrindinis akcininkas Arvydas Paukštys pranešė stabdantis Vilniuje, Liepkalnyje plėtoto „Teltonika High-Tech Hill“ parko statybas. Priežastys ciniškai paprastos – lietuviškos biurokratinės kliūtys.
„Nebus sukurta 6 000 darbo vietų su vidutiniais 10 tūkst. eurų per mėnesį atlyginimais. Kasmet nebus sukurti keli milijardai eurų Lietuvos BVP. Nebus sukurta nauja puslaidininkių lustų pramonė Lietuvoje. Teks nutraukti projektavimo paslaugų pirkimo sutartį iš Taivano lustų gamykloms. Valstybės biudžetas kasmet negaus apie 500 mln. eurų mokesčių“, – rašo A. Paukštys.
Kol žiniasklaida skambina pavojaus varpais, o facebuko influenceriai (gal pirmą kartą pagrįstai) skubina valdžią šokt į mašinas ir lėkt pas verslininką gelbėti projekto. Jei jį dar galima išgelbėti. Pažvelkime į tai kitu kampu. Ką Lietuvos valstybei – jos saugumui reikštų tokio projekto netekimas.
Be abejo vien ekonominė, technologinė, socialinė šio projekto nauda sunkiai išmatuojama. Bet yra ką padiskutuoti ir apie A. Paukščio prognozuojamus galimai gautinius 500 mln. Eur per metus.
Pradėkime nuo Lietuvoje labiausiai aptarinėto būsimo tankų bataliono projekto. Realūs planai iki 2030 m. sukurti tankų batalioną paskelbti 2023 metais. Valstybės gynimo taryboje buvo priimtas sprendimas steigti nacionalinę diviziją. Tai galėtų kainuoti milijardą eurų, jeigu būtų kuriamas tankų batalionas arba mažiau, pavyzdžiui, ketvirtį milijardo eurų, jeigu būtų kuriama tankų kuopą – tuo metu nurodė KAM.
Vis tik vienų tankų neužtenka – jiems reikalinga ir mechanikų priežiūra, amunicija, atsarginės dalys, personalo apmokymai. Tad ilgainiui buvo pradėta minėti 2 mlrd. eurų galutinė projekto vertė. Teoriškai 2028 m. pradėjus veikti Tesonet lustų gamykloms vien iš šios įmonės mokesčių būtų buvę galima šį projektą apmokėti per 2-4 metus.
Kita vertus oro gynybos šalininkai irgi turėtų būti nusivylę. Lietuvai gali tik pasvajoti apie moderniausios oro gynybos sistemos Patriot įsigijimą. Vieno tokio komplekso vertė yra virš 1 mlrd. eur. Pavyzdžiui JAV kongreso ataskaitoje, perduodant Patriot sistemas Ukrainai yra nurodyta, kad Patriot sistemos baterija kainuoja 1.1 mlrd dolerių (JAV Patriot batalioną sudaro 4 baterijos). 400 mln. dolerių už sistemas ir 690 mln. dolerių už amuniciją. Viena Patriot raketa kainuoja 4 mln. dolerių. Be abejo, tai tik minimalūs skaičiai. Naujausia Patriot sistema, PAC 3, priklausomai nuo jos modernizavimo, gali kainuoti kur kas daugiau. Bet kokiu atveju, Tesonet lustų gamyklos praradimas Lietuvai kainuos bent po 1 Patriot sistemų kompleksą per 3 metus.
Iš tiesų šį sąrašą galima tęsti ir tęsti. Pavyzdžiui, pakalbėkime apie tai, apie ką Lietuva net nedrįsta svajoti – naikintuvų eskadrilę. Eskadrilę sudaro nuo 8 iki 24 naikintuvų (pagal JAV standartus). Naujausio 5 klasės “nematomo” naikintuvo F-35 kaina varijuoja nuo 80 iki 107.7 mln. dolerių už vienetą. Vien iš Tesonet nešamos ekonominės naudos Lietuvai, mes teoriškai galėtume parūpinti net 2 eskadriles per 5 metus.
Net nusileidus ant žemės, didžiausias iki šiolei Lietuvos kariuomenės pirkinys 88 Boxer kainavo 386 mln. eur. Bet su personalo apmokymu ir amunicija iš viso tam išleista dvigubai daugiau. Net įvertinus infliaciją ir pakilusias šarvuočių Boxer kainas, Lietuva dėl netenkamų mokesčių, be mūšio teoriškai praras po 30 šarvuočių į metus.
Kas dėl to kalčiausi, žiniasklaida netruks išsiaiškinti. Pirmosios strėlės krypsta į buvusią, kontraversiškai vertinamą Ekonomikos ir inovacijų ministrę laisvietę A. Armonaitę. Ministrė labai skubėdavo fotografams pozuoti prie kiekvieno sėkmingo projekto. Tačiau dėmesio iš ministerijos Teltonika projektui akivaizdžiai trūko. Kritikos akmenys keliauja ir Vilniaus savivaldybei. Užsiknisusi su mažai kam reikalingais nacionalinio stadiono mega projektais, ar Mamutų parku, ši iki šiolei per 2 m. nesugebėjo pakeisti žemės paskirties į pramonės. Dėl ko nebuvo galima pradėti jokių statybų. O vadinamasis “dedlainas” jau 2028m.
Bet kokiu atveju kaltieji bus surasti. Tačiau jei šis projektas galutinai žlugs (jei dar nežlugo), tai bus labiausiai nusisekęs Kremliaus projektas per visos Lietuvos nepriklausomybės istoriją. Įgyvendintas pačių Lietuvos biurokratų ir naudingų idiotų rankomis.