Po ketvirtadienį FIFA pateiktų vyrų nacionalinės futbolo rinktinės reitingų, Lietuvą aplenkė dar viena egzotinė šalis – Dominykos Respublika (141). Štai mūsų broliukai latviai jau 140 vietoje. Tik 2 vietomis aukščiau nei Lietuva.
Tiesa, tai ne pati skaudžiausia dalis. Skaudžiausia žinoti, kad iki šiolei blogiausia pasaulio futbolo valstybė San Marinas (210 vieta) pakyla į C divizioną ir iš ten išstumia nė vienos pergalės nepasiekusią Lietuvą.
Tačiau nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Valstybių, aplenkusių Lietuvos futbolą, turistinis gidas grįžta. Praeitą kartą aptarėme Botsvaną. Šiandien atėjo eilė pakalbėti apie dar vieną egzotinę futbolo galiūnę Dominikos Respubliką.
Faktai apie Dominykos Respubliką.
Dominikos Respublika – valstybė Karibų jūroje, Espanjolos saloje, besiribojanti su su Haičiu, užimančiu vakarinę salos pusę. Tiesą skant kaimynystė ne pati geriausia. Jei manote, kad Somalis yra žlugusi Afrikos valstybė, raginu atsikvošėti. Somals bent jau dominuojamas karo vadų sukarintų grupuočių. Haitis, kita vertus, yra tapusi žlugusia valstybe, kurioje gatvėse literaliai siautėje banditų ir žudikų nevaldomos gaujos. Norėdama apsiginti nuo žlugusios kaimynės banditų siautėjimo, Dominikos Respublika 2022 m. pradėjo 392 km ilgio sienos statybas. Tuo ji kažkuo primena ir mūsų, Lietuvos situaciją, kai Baltarusija rengė hibridines migrantų „atakas“ iš rytų.
Pirmoji žymesnė gentis į Espanjolos salą atsikraustė VI a. Tai buvo aravakų gentis tainai, išstūmę ligtolinius gyventojus. O štai 1492 m. gruodžio 5 d., savo pirmosios kelionės į Ameriką metu, salą pasiekė Kristupas Kolumbas. Jis salą paskelbė Ispanijos karūnos valda ir pavadino La Española.
Nusilpus Ispanijos karūnos galybei, 1795 m. Bazelio sutartimi visa sala atiteko Prancūzijai. Tuo pasinaudoję, Sen Domingo vergai, vadovaujami Tuseno Luvertiūro surengė sukilimą prieš prancūzus. 1801 m. jie užėmė Santo Domingą ir perėmė salos kontrolę. Prancūzai nesėkmingai bandė sukilimą numalšinti, bet 1804 m. Sen Domengas pasiekė nepriklausomybę, buvo įkurtas Haitis.
Tuo tarpu Dominikos respublikai savo nepriklausomybės dar teko palaukti 40 metų. Pirmasis bandymas buvo 1821 m. paskelbus Ispanų Haičio Respubliką. Siekta šalį sujungti su Didžiąja Kolumbija, tačiau po kelių savaičių Haičio kariai įsiveržė ir užėmė šalį. Haitiečiai buvo galutinai išstumti iš Dominikos tik 1849 m., po 5 metus trukusių nepriklausomybės kovų.
Modernioji Dominikos Respublika įsitvirtino 1966 m. Šiuo metu šalyje gyvena 11,4 mln. gyventojų. Dauguma jų ispanakalbiai. Apie 18 % baltaodžių, 71 % mišrios rasės žmonės. Dominikos Respublika yra katalikiška. Krikščionybę išpažįsta net 95,2 % gyventojų.
Jei manote, kad dominikiečiai yra pamišę dėl futbolo, tai jūs smarkiai klystate. Pats populiariausias sportas šalyje yra beisbolas. Antra mylima sporto šaka – krepšinis. Vis tik čia gidas, susijęs su futbolu. Taigi…
Futbolas
Dominikos futbolo federacija buvo įkurta 1953 m., o prie FIFA prisijungė 1959 m. Pirmąsias rungtynes rinktinė sužaidė 1967 m. gegužę – dvejose atrankos rungtynėse prieš Haitį dėl vietos futbole 1968 m. vasaros olimpinėse žaidynėse Meksikoje.
1971 metais Dominikos Respublika pateko į 1971 metų Pan Amerikos žaidynes Kolumbijoje ir buvo traukiama grupėje prieš Bahamas ir Kanadą. Abejus mačus pralošė.
Šalies nacionalinė futbolo rinktinė tarptautinėms varžyboms turi tris stadionus. Tačiau pagrindinis yra Félix Sánchez olimpinis stadionas. Jis buvo atidarytas 1974 m. XII Centrinės Amerikos ir Karibų jūros regiono žaidynėms ir renovuotas 2003 m.
Dominikos Respublikos rinktinė niekada nepadarė didelės pažangos tarptautinėje arenoje. Komanda debiutavo 1967 m. rungtynėse prieš Haitį, kur dominikonai buvo sutriuškinti 0-8. Didžiausias pralaimėjimas komandai įvyko 2008 m. spalį, kai pralaimėjo 0-9 Trinidadui ir Tobagui. Tačiau komanda atsigriebė 2010 m. spalį įveikdama Britų Mergelių salas 17-0.
Dominika džiaugiasi gerais pasiekimais 2012/13 m. sezone, kai pasiekė 103 poziciją FIFA reitinge – žygdarbis, kurio komanda dar niekada nebuvo pasiekusi.
Giedrius Iškauskas