Netolimoje ateityje svarbias užduotis Mėnulyje galėtų atlikti nuotoliniu būdu valdomi mėnuleigiai, kuriuos iš Žemės valdys žmonės. Tai leistų tiksliai atlikti įvairias operacijas, pavyzdžiui, rinkti mėginius ar surinkti įrangą. Bristolio universiteto (Anglija) robotikos laboratorijos mokslininkai kuria naują nuotolinio valdymo sistemą, neseniai išbandytą Europos kosmoso agentūros (EKA) Europos kosmoso programų ir telekomunikacijų centre. Jų sukurta sistema leidžia operatoriams virtualiai valdyti mėnuleigį ir naudotis jo įrankiais, nepasikliaujant tiesioginiais kamerų vaizdais, kurie vėluoja dėl 1,3 sekundės vėlavimo tarp Žemės ir Mėnulio.
Virtualus roverio operacijų modeliavimas
Pagrindinis šios sistemos aspektas – galimybė virtualiai imituojant valdyti roboto ranką ir atlikti tokias užduotis kaip Mėnulio regolito – medžiagos, imituojančios tikrų Mėnulio dulkių savybes – siurbimas. Ryšio tarp Žemės ir Mėnulio vėlavimas apeinamas, todėl operacijos vyksta sklandžiau ir patikimiau. Šią naujovę galėtų paremti EKA projektas „Moonlight“, pagal kurį planuojama naudoti palydovus Mėnulio misijų signalams perduoti.
Jutiminis grįžtamasis ryšys didesniam tikslumui užtikrinti
Viena iš išskirtinių šios sistemos ypatybių – jutiminis grįžtamasis ryšys, leidžiantis operatoriams pajusti Mėnulio regolito tekstūrą ir pasipriešinimą. Bristolio universiteto mokslininkas Joe Louca paaiškino, kad ši funkcija gali padėti astronautams suprasti sąlygas Mėnulyje, kur gravitacija sudaro tik šeštadalį Žemės gravitacijos. Šiuo metu jutiminis grįžtamasis ryšys naudojamas paprastoms užduotims atlikti, tačiau yra potencialo ir pažangesniems taikymams.
Ateities programos ir iššūkiai
Nors šie nuotolinio valdymo metodai buvo sukurti atsižvelgiant į Mėnulio misijas, juos taip pat būtų galima pritaikyti būsimoms misijoms į Marsą ar asteroidų tyrimams.