Trečiadienį Europos Komisija, reaguodama į naujus JAV muitus ES importuojamam plienui ir aliuminiui, ėmėsi skubių ir proporcingų atsakomųjų priemonių JAV importui į ES.
Komisija pareiškė, kad apgailestauja dėl JAV sprendimo įvesti tokius tarifus, mano, kad jie yra nepagrįsti, trikdo transatlantinę prekybą ir daro žalą įmonėms bei vartotojams, nes dėl jų dažnai kyla kainos.
Iš viso ES atsakomosios priemonės galėtų būti taikomos JAV prekių eksportui, kurio vertė siekia 26 mlrd. eurų, jos atitinka JAV tarifų daromą ekonominį poveikį.
ES ir toliau yra pasirengusi bendradarbiauti su JAV administracija, kad derybų keliu būtų rastas sprendimas. Jei toks sprendimas būtų rastas, pirmiau minėtos priemonės gali būti bet kuriuo metu atšauktos.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Europos Sąjungos ir JAV prekybiniai santykiai yra didžiausi pasaulyje. Jie milijonams žmonių suteikė gerovę ir saugumą, o prekyba sukūrė milijonus darbo vietų abiejose Atlanto pusėse. Nuo šio ryto Jungtinės Valstijos taiko 25 proc. tarifą importuojamam plienui ir aliuminiui. Labai apgailestaujame dėl šios priemonės. Tarifai yra mokesčiai. Jie blogai veikia verslą, o dar blogiau – vartotojus. Šie tarifai trikdo tiekimo grandines. Jie kelia netikrumą ekonomikai. Darbo vietoms gresia pavojus. Kainos kils. Europoje ir Jungtinėse Valstijose. Europos Sąjunga turi imtis veiksmų, kad apsaugotų vartotojus ir verslą. Kovos priemonės, kurių šiandien imamės, yra griežtos, bet proporcingos. JAV taiko 28 mlrd. dolerių vertės muitus, o mes atsakome 26 mlrd. eurų vertės atsakomosiomis priemonėmis. Tai atitinka JAV tarifų ekonominį mastą. Mūsų atsakomosios priemonės bus taikomos dviem etapais. Dalis nuo balandžio 1 d., o nuo balandžio 13 d. – pilnai. Iki to laiko visada būsime atviri deryboms. Esame tvirtai įsitikinę, kad geopolitinio ir ekonominio neapibrėžtumo kupiname pasaulyje apsunkinti savo ekonomiką muitais nėra mūsų bendras interesas. Esame pasirengę pradėti prasmingą dialogą. Už prekybą atsakingam Komisijos nariui Marošui Šefčovičiui pavedžiau atnaujinti derybas, kad būtų ieškoma geresnių sprendimų su JAV.“
Tolesni ES veiksmai
Komisijos sprendimas atkurti 2018 ir 2020 m. JAV taikomas atsakomąsias priemones įsigalios nedelsiant, balandžio 1 d.
Pirmasis šio proceso etapas – dvi savaites truksiančios konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis, kurios vyks iki kovo 26 d. Remdamasi surinktais duomenimis, Komisija baigs rengti pasiūlymą dėl atsakomųjų priemonių priėmimo ir toliau konsultuosis su valstybėmis narėmis. Kai šis procesas bus baigtas, Komisija sieks kad teisės aktas, kuriuo nustatomos atsakomosios priemonės, būtų priimtas iki balandžio vidurio.
Muitų istorija
2018 m. birželio mėn. pirmoji JAV prezidento D. Trumpo administracija įvedė muitus 6,4 mlrd. eurų* (8 mlrd. eurų, remiantis 2024 m. verte) Europos plieno ir aliuminio eksportui. EUR. 2020 m. sausio mėn. buvo nustatyti papildomi muitai, kurie turėjo įtakos maždaug 40 mln. eurų vertės tam tikrų išvestinių plieno ir aliuminio produktų eksportui iš ES. Atsakydama į tai, 2018 m. birželio mėn. ES įvedė savo atsakomąsias priemones 2,8 mlrd. eurų vertės JAV eksportui į ES (panašus ES atsakas sekė ir po antrojo JAV tarifų rinkinio 2020 m.). Buvo planuojama, kad likusios pusiausvyros atkūrimo priemonės, turinčios įtakos iki 3,6 mlrd. eurų vertės eksportui, įsigalios 2021 m. birželio 1 d. Po diskusijų su JAV dėl tarifais pagrįstos kvotų sistemos ES eksportuotojams ES sustabdė šių priemonių taikymą iki 2025 m. kovo 31 d., kad šalys galėtų rasti ilgalaikį sprendimą.
2025 m. vasario 10 d. JAV paskelbė, kad nustatys 25 proc. tarifus plieno ir aliuminio bei išvestinių produktų importui. Pirmininkė L. von der Leyen iš karto įspėjo, kad tokie tarifai yra „blogi verslui, dar blogesni vartotojams“ ir kad dėl jų bus imtasi ryžtingo ir proporcingo Europos atsako.