Nors saldžiosiomis bulvėmis dažniausiai gardinamos sriubos ir troškiniai, jos taip pat patiekiamos kaip garnyras prie mėsos ar žuvies, o kartais net maišomos į sausainių tešlą. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad dėl lėtinį uždegimą mažinančių medžiagų, gausiai randamų batatuose, juos patariama valgyti cukrinio diabeto, vėžio, nutukimo, širdies ir kraujagyslių ligų varginamiems ar norintiems šių sveikatos sutrikimų išvengti žmonėms. Prekybos tinklo „Rimi” komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad nors batatai gerokai skiriasi nuo mums įprasto bulvių skonio ir išvaizdos, šia bulvių rūšimi daugelis pirkėjų vis dažniau paįvairina savo mitybos racioną.
Batatai pasižymi cholesterolį mažinančiu efektu
Ne viskas, kas saldu, sveikatai nepalanku. Batatai, pasak gydytojos dietologės, yra išties maistingas ir vertingas produktas: „Juose yra antioksidantų, skaidulų bei angliavandenių, be to, batatai įvardijami kaip puikus vitamino C bei kalio šaltinis. Batatuose esantys angliavandeniai yra įvairaus „atsipalaidavimo” greičio, o dėl šios priežasties juos virškinant cukraus lygis kraujyje neužkyla staiga. Todėl batatus gali valgyti ir cukriniu diabetu sergantys žmonės. Be to, ši daržovė itin aktuali ir sveikiems žmonėms, nes pasižymi cholesterolį mažinančiu efektu Tiesa, svarbu tinkamai paruošti batatus: geriausia juos virti garuose ar kepti orkaitėje, nes tai padės išsaugoti visas vertingas batatų maistines medžiagas.”
Nors ne visi mėgsta saldų batatų skonį, tačiau šią daržovę, bent retkarčiais, visiems vertėtų įtraukti į savo mitybos racioną. Žinoma, pasak dietologės, svarbu neužmiršti ir auksinės taisyklės – mitybos racione turėtų būti kuo daugiau įvairių produktų.
„Gardinti saldumynus batatais – sveikintinas pasirinkimas, nes tai suteikia vertės ne itin maistingiems kepiniams, jei šie ruošiami iš kvietinių miltų. Tad keletą kartų per savaitę skanaudami batatus ir jais gardindami troškinius, sriubas, salotas ar net sausainius, savo racione turėsite ne tik skanių ir maistingų, bet ir sveikatai naudingų patiekalų. Tik patarčiau vengti šių daržovių kepimo ar gruzdinimo dideliame riebalų kiekyje”, – teigia gydytoja.
Populiarėja įvairios bulvių veislės
Bulvės vadinamos antrąja lietuvių duona – jos pas mus itin populiarios, be to, dar ir pigios. O paskutiniu metu daugelis savo virtuvėse išbando ir ne visai įprastų bulvių veislių patiekalus. Pasak komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, „Rimi” asortimente yra įvairių bulvių veislių, kurios skiriasi tiek savo išvaizda ar skoniu, tiek daržovėse esančiu krakmolo kiekiu.
„Turime rūšių, kurios puikiai tinka gaminti lietuviškus patiekalus – cepelinus, bulvinius blynus ar bulvių plokštainį, mat jos yra daug krakmolingesnės. Taip pat turime bulvių veislių, skirtų salotoms arba mišrainėms. Pjaustant šios bulvės geriau išlaiko savo formą ir taip greitai nesubyra. Tam, kad pirkėjams būtų lengviau atskirti, kokiam patiekalui geriausiai tiks bulvės – pažymime informaciją ant produkto pakuotės. Be to, fasuotose bulvių maišeliuose naudojame ir skirtingų spalvų žymėjimą: lietuviškiems patiekalams naudojame žalios spalvos juosteles, o salotoms ir mišrainėms – švelniai violetines”, – sako specialistė.
Bulvės – itin pigi daržovė, be to, jų visais metų laikais rasite prekybos centruose. Pasak komercijos operacijų vadovės, pasibaigus didžiosioms metų šventėms pirkėjai yra linkę taupyti.
Ieškantiems pigaus, nesudėtingo ir sveikatai palankaus deserto recepto „Rimi” kulinarijos technologė Lina Barčaitė skatina paeksperimentuoti su batatais. „Siūlau išsikepti gardžių sodresnio skonio sausainių – jie bus minkšti, drėgni ir puikiai paįvairins savaitgalio pusryčių meniu. Tiks ir prie kavos, užsivarvinus ant jų klevų sirupo, ar prie Benedikto kiaušinių, jei dar ant šiltų užsitepsite sviesto. Tokie kepiniai nesaldūs, tad yra labai universalūs”, – sako kulinarijos technologė.
Sausainiai su batatais
RECEPTAS
Patiekalui reikės:
500 g batatų;
8 šaukštų sviesto;
1 puodelio pieno;
2 puodelių miltų;
1 šaukštelio kepimo miltelių;
1 šaukšto cukraus;
¾ šaukštelio druskos;
¼ šaukštelio malto muskato riešuto.
Kaip gaminti:
Išvirkite bulves, pravėsusias šakute sutrinkite jas iki vientisos masės. Atidėkite į šalį, kad dar labiau atvėstų.
Įkaitinkite orkaitę iki 200 C. Dubenyje sumaišykite 2 puodelius miltų, (1/4 puodelio miltų atidėkite) kepimo miltelius, cukrų, druską ir muskatą. Maišykite, kol šie ingredientai gerai susijungs.
Sutarkuokite šaltą sviestą į dubenį su miltų mišiniu, viską lengvai išmaišykite.
Į dubenį su trintomis saldžiosiomis bulvėmis supilkite pieną. Gerai išmaišykite.
Galiausiai supilkite saldžiųjų bulvių ir pieno mišinį į dubenį su miltais ir sviestu. Maišykite, kad susijungtų drėgni ir sausi ingredientai, kol susidarys vientisas tešlos kamuolys. Kadangi saldžiųjų bulvių drėgnumas gali skirtis, į tešlą gali tekti papildomai įpilti miltų arba pieno, jog tešla būtų tinkamos konsistencijos. Sausainių tešla turi būti šiek tiek lipni, bet ne tokia drėgna, kad blizgėtų, o ant dubens dugno neturi likti sausų miltų. Jei tešla per sausa (nesusidaro vientisas tešlos rutuliukas), įpilkite porą šaukštų pieno. Jei ji per drėgna, gausiai pabarstykite ją miltais.
Išverskite tešlą ant gerai miltais pabarstyto paviršiaus. Iškočiokite ją į plokščią maždaug 2 cm storio apskritimą. Iš tešlos sausainių formele arba stiklinaite išspauskite sausainius. Sudėkite juos ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos.
Kepkite sausainius apie 20 minučių arba tol, kol jų viršus taps auksinės spalvos. Patiekite šiltus, su sviestu arba klevų sirupu. Skanaus!